AKP torbaya geldi

AKP torbaya geldi
AKP'li vekiller Teravih namazına gidince çoğunluğu sağlayan muhalefet yasa çıkardı

AKP'li vekiller Teravih namazı kılmaya gidince CHP ve MHP torba yasa teklifi verdi. AKP'li vekiller Teravih namazı kılmaya gittiği için mecliste çoğunluk olan muhaletef yasayı meclisten geçirdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) daire başkanlarının atamalarında bakana yetki veren madde metinden çıkarıldı.
 
TERAVİHE GİTTİLER

 
Teklifin 73. maddesinin (y) bendinin 2. fıkrasındaki bu düzenlemenin görüşmeleri Teravih namazı saatine rastlayınca AK Partililerin önemli bir bölümü namaza gitti. Madde üzerinde CHP ve MHP’nin verdiği önergelerin görüşmeleri sırasında, AK Partililerin bir bölümü de kulis bahçesine çıkınca salonda muhalefet çoğunluğu oluştu. Maddenin metinden çıkarılmasını öngören önergeler salondaki 28 AK Partiliye karşılık 38 muhalefet milletvekilinin oylarıyla kabul edildi. Böylece madde metinden çıkarılmış oldu. Oylama sonucunda AK Partililerin morallerinin bozulduğu gözlendi.
 
CAZİBE MERKEZİ
 
Yine 73. maddede iktidarın kabul edilen bir önergesiyle de endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve organize sanayi bölgelerinin, cazibe merkezleri haline getirilmesi öngörüldü. Yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedelleri bu bölgeler içerisinde indirimli olarak uygulanacak. Yapı denetimi hizmeti için yapı denetim kuruluşuna ödenecek hizmet bedeli, yapı denetimi hizmet sözleşmesinde belirtilecek. Bu bedel, yapı yaklaşık maliyetinin yüzde 1,5’inden az olamayacak. Hizmet bedeli oranı, yapım süresi iki yılı aşan iş için yıllık yüzde 5 arttırılacak ve yapım süresi iki yıldan daha az olan işler için yıllık yüzde 5 azaltılacak. Bu bedele, katma değer vergisi ile yapı denetim kuruluşu tarafından talep edilen, taşıyıcı sisteme ilişkin olmayan malzeme ve imalatlar konusunda yapı müteahhidince yaptırılacak olan laboratuvar deneylerinin masrafları dahil olmayacak. Yapı denetim kuruluşu, yapı sahibinden başka bir ad altında, ayrıca hiçbir bedel talebinde bulunamayacak. Yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde yer alan tüm yapılar için yüzde 75 indirimli uygulanacak.

CÜZDANINIZA DOLAR, AVRO GÖZÜ YAPARSINIZ
 
Torba Yasa teklifi
görüşmelerinde BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, verdiği önerge üzerinde konuştu. Kaplan konuşması sırasında kürsüye, Lira, Avro ve Dolar bıraktı. Kaplan, TMMOB’un, plan ve projelerde vize ve onay yetkisinin kaldıran önergeyi eleştirerek, “Rant 1 trilyon” yazılı bir kağıt da gösterdi. Kaplan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıklamalarına işaret ederek, “Kentsel dönüşüm sonrası her konut 100 bin liradan 700 milyar lira. Aslında bal gibi bu önergenin kaynağı bu. Tam tamına 1 trilyon. Fena para değil. Cüzdanlarınızı açarsınız Dolar, Avro, Lira gözü yaparsınız” dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com