AKP ülkeyi milyar dolarlarca zarara uğratıyor!

AKP ülkeyi milyar dolarlarca zarara uğratıyor!
AKP Doğalgaz'da ülkeyi milyarlarca dolar zarara uğratıyor!

AKP Hükümeti döneminde yanlış anlaşmalar devlete pahalıya mal oluyor. Doğalgaz faturaları vatandaşın belini bükerken İran'dan 1000 metre küp doğalgazın 490 dolara alınıyor, Azerbaycan'dan 1000 metre küp doğalgazın fiyatı sadece 45 dolar.  Ancak Türkiye, yanlış enerji politikaları, zamanında tamamlanmayan altyapı yatırımları ve İran'la yaşanan 'al ya da öde' krizi sebebiyle çok ucuz Azeri doğalgazını alamıyor.

Uzmanlara göre, başta Hanak ve Sivas  olmak üzere diğer boru hattı güzergâhındaki kompresör istasyonları düzenli ve tam kapasite çalışmalı. Azeri doğalgazında asgari alım taahhüdünün üzerine çıkabilmek için yaklaşık 275 gün günlük sözleşme miktarını çekmek gerekiyor. Çünkü Azeri ve İran gazı aynı boru hattı üzerinden taşınıyor. Kısaca, ikisini birden çekebilmek için kendi iletim sistemindeki kısıtları ortadan kaldırmak gerekiyor.

PAHALIYA ALIYORUZ YUNANİSTAN'A UCUZA SATIYORUZ

Kamu şirketi BOTAŞ, İran, Rusya ve Azerbaycan’dan ortalama 420 dolar civarı fiyatla aldığı doğalgazı, Yunanistan doğalgaz şirketi DEPA’ya yaklaşık 350 dolara ihraç ediyor. (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com