AKP ve TOKİ'den ortak skandal

AKP ve TOKİ'den ortak skandal
9 kişinin hayatına mal olan TOKİ Konutları'nın arsası hangi başkanın yakın akrabasına ait?
Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş, köşe yazısında, Samsun'da AKP ve TOKİ'nin ortak skandalını ele aldı. İşte o yazı:
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet yürüten Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) son icraati Samsun'da ortaya çıktı. Samsun'un Canik İlçesi'ndeki Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yer alan 450 haneli TOKİ Kuzey Yıldızı Konutları'nın bodrum katları, Mert Irmağı'nın taşması sonucu su altında kaldı. Sel nedeniyle 4’ü çocuk 9 kişi yaşamını yitirdi.
 
"Felaket" değil ''cinayet'' olarak adlandırılması gereken bu olayın sorumlusu hiç kuşku yok ki; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ yetkilileri ve bölgenin belediye başkanlarıdır. Çünkü; ismini saydığımız yetkililer, dere kenarına inşaat izni vererek cinayete davetiye çıkarmışlardır. 
 
2006 yılından beri kaleme aldığımız birçok yazıda, AKP iktidarının adeta para kaynağı ve yandaş yaratma mekanizması haline gelen TOKİ'nin faaliyetlerinin mutlaka mercek altına alınması gerektiğini ifade ettik. TOKİ'ye ilişkin kaleme aldığımız yolsuzluk iddiaları, özellikle 2007 ve sonrası CHP tarafından defalarca TBMM'ye taşındı. Ancak sorulan soruların hiç birine tatmin edici yanıtlar verilmedi. AKP iktidarı, TOKİ'yi adeta görünmez bir zırhla korudu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iddialara rağmen dönemin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı bir de ödüllendirdi. Bayraktar, 2011 yılında yapılan seçimler sonrası bakanlık makamına oturtuldu. 
 
Ortada hiçbir başarısı olmayan Erdoğan Bayraktar'ın uzun yıllar yönettiği TOKİ, tıpkı kendisinin açılışını yaptığı Samsun'daki Kuzey Yıldızı Konutları gibi binlerce konut üretti. Bu konutların neredeyse tamamı sağlıksız, plansız ve içinde oturulamaz halde... Üstelik; bu konutlar kent estetiğini ve bütünlüğünü de ayaklar altına alıyor. TOKİ Konutları, kentlerde adeta "toplama kampı" gibi duruyor. 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan TOKİ'nin olağanüstü yetkilerle donatılması ve "denetlenebilir olmaktan çıkarılması" ise başlı başına bir sorun haline geldi. Hiçbir güç, TOKİ'nin hesaplarını denetleyemiyor. İktidar gücünü arkasına alan TOKİ, küçük müteahhitlere yaşam hakkı tanımıyor. Bir yandan ise hızla ''yandaş'' yaratıyor. Mevcut yandaşlara da kamunun kaynaklarını peşkeş çekiyor.
 
Samsun'da yaşanan cinayet bunun son örneği... Edindiğim bilgilere göre, Samsun'da ''dere yatağı''na yapılmasına izin verilen konutların arsalarının bir kısmı Canik İlçesi'nin AKP'li Belediye Başkanı Osman Genç'in ağabeyinin... Arsaların bir kısmı ise Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Kemeröz'ün kızkardeşi Yasemin Güngör adına kayıtlı... Dere kenarında bulunan ve normal bir ülkede bırakın inşaat yapmayı; yanından geçilirken bile dikkatli olunması gereken bu arazi, belediyenin imar izni vermesiyle birlikte inşaat alanına dönüştürülüyor. Böylece; AKP'li kardeşler, bir anda milyonlarca liranın sahibi oluyor. ''Kuzey Yıldızı'' adı verilen konutların yapımı için gerekli olan inşaat izinleri ise AKP'li belediyeden jet hızıyla geçiyor. Konutları iki yıl önce hizmete açan Erdoğan Bayraktar, o gün göğsünü gere gere konuşuyor. 
 
Oysa şimdi; ortada dokuz ceset duruyor. Sel sularına kapılan dokuz kişinin hesabını sormak ve yeni cinayetlere izin vermemek ise bu ülkenin namuslu yurttaşlarının bir görevi olarak önümüzde duruyor. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com