'AKP ve yandaşları yat, kat, gemi, holding sahibi!'

'AKP ve yandaşları yat, kat, gemi, holding sahibi!'
Veli Demir, Asgari Ücret Komisyonu’nun padişah fermanı ile emekçileri yine açlığa mahkum ettiğini belirtti

Önümüzdeki yıl geçerli olacak asgari ücretlerin belirlenmesi üzerine konuşan Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir “AKP ve yandaşları yat, kat, gemi, holding sahibi olurken, reel ücretler gerilemeye devam etmekte, ekonomik gerekçeleri öne sürerek nutuk atanların ayakkabı kutularından milyonlar çıkmaktadır” dedi.

Veli Demir, Asgari Ücret Komisyonu’nun padişah fermanı ile emekçileri yine açlığa mahkum ettiğini belirterek, Asgari Ücret Komisyonu tarafından önümüzdeki yıl geçerli olacak asgari ücretin belirlendiğini söyledi.

Buna göre 2014’ün ilk 6 ayı için asgari ücret yüzde 5 artışla 846 TL, ikinci altı ay için ise yüzde 6 artışla 891 TL olacak
ifadelerine yer verdi.

Veli Demir, Türkiye’yi 11 yıldır yöneten AKP Hükümeti’nin ülke ekonomisinin hızla büyüdüğünü iddia ederek kalkınma-büyüme masalları anlattığını, çalışanların sefaletinin her geçen gün daha da arttığına dikkatleri çekerek konuşmasına şöyle devam etti:Hükümet bir yanda kıdem tazminatını kademeli olarak kaldırırken, ‘Özel İstihdam Büroları’yla işçilerin emek gücünü satma özgürlüğünü ortadan kaldırıp adeta çağdaş köle pazarları kurmayı planlamış, güvencesiz ve kuralsız esnek çalışmayı ‘Ulusal İstihdam Stratejisi’ adı altında yaygınlaştırmıştır. Çalışanların ekonomik, sosyal ve sendikal haklarını sürekli budayan AKP ve yandaşları yat, kat, gemi, holding sahibi olurken, reel ücretler gerilemeye devam etmekte, ekonomik gerekçeleri öne sürerek nutuk atanların ayakkabı kutularından milyonlar çıkmaktadır.

Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 82 TL, yoksulluk sınırı 3 bin 523 TL'dir. Yoksulluk sınırının asgari ücretin 4,5 katına eşit olduğu düşünülürse, bugün asgari ücret konusunda yapılan sözüm ona iyileştirme açıklamalarının koca bir yalandan ibaret olduğu açıkça görülecektir. Dört kişilik ailenin hepsi asgari ücretle çalışsa bile yoksulluktan kurtulamamaktadır.”


Emek piyasasının durumunun doğru şekilde ele alınmadığını söyleyen Demir, Türkiye’de asgari ücret, işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişkinin yeterince sağlam verilerle ortaya konulmadığını belirtti. Demir:

Başbakan Erdoğan bütçe görüşmeleri sırasında asgari ücret artışını açıklamak için çay-simit hesabı yaparak,’5 kişilik aile günde üç öğün çay ve simit tüketse aylık 450 TL veriyor’ demiştir. Bir başbakanın işçi ailesinin simitle beslendiğinde bile ücretinden yarısından fazlasını gıdaya harcamasıyla övünebilmesi, AKP’nin emek düşmanı politikalarının göstergesidir. Toplumun asgari ücret ile çalışan kesimi, enflasyon karşısında ezilmekte, hayalini kurdukları asgari yaşam düzeyinin çok gerisinde kalmaktadır.

20 milyondan fazla yurttaşımızı doğrudan ilgilendiren asgari ücret hesaplanırken, hem çalışanın hem de ailesinin ihtiyaçları birlikte ele alınmalı; geçinme endeksleri, ailelerin gerçek tüketim ihtiyaçlarından oluşturulmalıdır.”


Bir emekli milletvekilinin aldığı maaşla 8 asgari ücretlinin aldığı ücretin toplamına karşılık geldiğini söyleyen Veli Demir, 11 yıllık AKP iktidarı döneminde halkın büyük bir bölümünün açlık sınırının altında yaşadığını, yoksulluk sınırının ise çok ama çok uzağında perişan bir şekilde yaşadığını sözlerine ekledi.

Demir şöyle devam etti:

“Gelir dağılımını düzenleyici bir rol oynaması beklenen asgari ücretin, açlık sınırının bile altında belirlenmesi vicdanları zedelemektedir.

Hükümet temsilcileri ‘enflasyon üzerinde artış yaptık’ diyerek sorumluluktan kaçamazlar. Yolsuzluk hükümetinin ülkenin zenginliklerini yandaşlara dağıtırken asgari ücretle geçinen milyonlarca çalışanı ve ailesini açlığa mahkum etmesi asla kabul edilemez.”
   (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com