AKP yalnız kaldı

AKP yalnız kaldı
BBC, iktidar ile muhalefet arasındaki görüş ayrılıklarına vurgu yaptığı geniş haberinde "AKP başkanlık sisteminde yalnız kaldı" yorumunu yaptı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye TBMM'de grubu bulunan partilerin üyelerinin verdikleri demeçlerin yansıtıldığı haberde CHP ve MHP sözcülerinin başkanlık sistemine karşı olduklarını açıklarken BDP'nin daha ayrıntılı bir düzenlemeyi şart koştuğu kaydedildi.

-"DİKTATÖRLÜĞE YOL AÇACAK"-

2007'de AKP için anayasa taslağı hazırlayan komisyonun üyesi Prof. Serap Yazıcı'nın başkanlığa karşı olduğuna da dikkat çekerken Yazıcı'nın "AKP'nin önerdiği başkanlık sisteminin üç noktada saf modelinden ayrıldığını, başkanın aşırı biçimde güçlendirildiğini" düşündüğünü belirten BBC, Komisyonun CHP'li üyesi, AİHM eski yargıcı Rıza Türmen'in değerlendirmelerine de yer verdi.

Rıza Türmen, usulden olduğu kadar esastan da ağır eleştiri getirdi ve iktidar partisinin başkanlık sistemi önerisi için "Türkiye'de doğrudan doğruya tek adam yönetimi, tek adam diktatörlüğü, anayasal diktatörlüğe yol açacaktır" ifadelerini kullandı.

Haberde Kürt temsilciler ile Türkiye'den yetkililerin Norveç'in Oslo kentinde yaptığı müzakerelere atıfta bulunan MHP milletvekili Faruk Bal'ın "Belli ki bu anlaşma anayasaya bu şekilde yansıtılmak isteniyor ve Türkiye'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü başkanlık sistemi yutturmacısı ile ortadan kaldırılmak isteniyor" sözleri de yansıtıldı.

BBC, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndaki AKP'li üç vekilden Ahmet İyimaya'nın ise, MHP'li vekil Faruk Bal'ın dillendirdiği "Başkanlık sistemi önerisi başka bir hesabın ürünü" görüşünü reddettiğini belirtirken, İyimaya'nın "Konuyu, Kürt sorununun çözümü için bir manivela olarak ele alan yaklaşımlara katılmadıkları, parti olarak getirdikleri önerinin içeriğinde böyle bir şey olmadığı" yönündeki sözlerine dikkat çekti.

-"METİN BU HALİYLE PADİŞAHLIK DÜZENLEMESİ"-

BDP'nin ise başkanlık sistemi ile ilgili masada olan öneriyi şartlı olarak desteklediğini kaydeden BBC, Uzlaşma Komisyonunun BDP'li üyesi Altan Tan'ın "Başkanlık sistemine karşı değiliz" sözlerini yansıttı.

BBC'nin sorularını yanıtlayan Tan, başkanlık sisteminin "sadece başkanın yetkilerinin belirlendiği bir sistem olmayacağını" vurgularken, Uzlaşma Komisyonlarının önünde olan metnin bu haliyle sadece "Bir padişahlık düzenlemesi" olacağını söyledi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com