AKP, yaşanacak felaketin sorumlusudur!

AKP, yaşanacak felaketin sorumlusudur!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, ekonomik göstergelerdeki kötüleşme giderek hızlanırken, ilgili bakanların çeşitli mazeretler üretme, suçu birbirlerine ya da farklı odaklara yükleme telaşına girdiğini belirtti. Oran, asıl soygunu göremeyen Maliye Bakanı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, ekonomik göstergelerdeki kötüleşme giderek hızlanırken, ilgili bakanların çeşitli mazeretler üretme, suçu birbirlerine ya da farklı odaklara yükleme telaşına girdiğini vurguladı. Asıl soygunu göremeyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, hayal aleminde, farazi hesaplar yaparak, ekonomideki başarısızlığına komik mazeretler üretme peşinde olduğunu bildiren Oran, "Ekonomiyi başarılı yönettiklerini iddia eden Bakana sormak lazım: Dünyada cari açığı milli gelirinin yüzde 10'una ulaştığı halde notu yükseltilen bir ülke var mı?" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Umut Oran, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Türkiye'ye hak ettiği not verilseydi 32 milyar dolar ilave yatırım olacaktı" şeklindeki sözleri ile sıcak paranın yarattığı risk ve yabancı sermayenin yurt dışına kar transferi ile ilgili değerlendirmede bulundu. Oran, ekonomik göstergelerdeki kötüleşme giderek hızlanırken, ilgili bakanların çeşitli mazeretler üretme, suçu birbirlerine ya da farklı odaklara yükleme telaşına girdiğini vurguladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, AKP olarak ekonomiyi çok başarılı yönetmelerine rağmen, kredi derecelendirme kuruluşlarının notta "cimri davrandığı", bu yüzden de Türkiye'nin çekebildiği yabancı yatırım miktarının potansiyelinin altında kaldığı yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Oran şunları kaydetti:

"Laiklikle kavgalı, terörle müzakereci, ulusal duygulardan yoksun iktidarın, ulusal duygularını ameliyatla aldırmış Bakanı son on yılda 120 milyar dolarlık yabancı yatırım çekildiğini belirtti, "Türkiye'ye hak ettiği not verilseydi 32 milyar dolar ilave yatırım olacaktı. Bu da daha çok istihdam ve daha çok refah demekti' dedi. Kimileri de Türkiye'nin "32 milyar dolarını çaldılar!' diyerek bu açıklamayı alkışladı. Bu hayali ve varsayıma dayalı hesaba göre rating kuruluşları, hak ettiği notu vermeyerek, Türkiye'yi 32 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımından mahrum etmiş. Bu mantığa göre zaten bize ait olmayan paralar, bizden çalınmış. Oysa, yabancı sermaye, AKP döneminde 54.2 milyar doları kredi faizi, 29.1 milyar doları Borsa ve DİBS'teki sıcak para kazancı, 17.9 milyar doları doğrudan yatırımlardan kar transferi olmak üzere Türkiye'den toplam 102.1 milyar dolar götürdü. Yani Türkiye, AKP döneminde yılda ortalama 10 milyar doların üzerinde bir kaynağı, havadan yabancılara "kar-rant' olarak aktardı. Yani Mehmet'in parası Hans'ın, Margeret'in cüzdanına gitti. Bu ülkenin çocuklarının 120, 1 milyar lirasını John'lar, Joseph'ler yedi."

-"EKONOMİK BAŞARISIZLIĞINA KOMİK MAZERETLER ÜRETME PEŞİNDE"-

Oran, asıl soygunu göremeyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, hayal aleminde, farazi hesaplar yaparak, ekonomideki başarısızlığına komik mazeretler üretme peşinde olduğunu vurguladı. "Ekonomiyi başarılı yönettiklerini iddia eden Bakana sormak lazım: Dünyada cari açığı milli gelirinin yüzde 10'una ulaştığı halde notu yükseltilen bir ülke var mı?" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, AKP'nin iktidarı boyunca Türkiye'yi, spekülatif kısa vadeli yabancı sermaye için Türkiye'yi eşi bulunmaz bir rant ve soygun alanı haline getirdiğini bildirdi. Yoğun sıcak para girişlerinin TL'yi reel olarak değerlendirip, tüketimi patlattığını dile getiren Oran, harcama artışı sayesinde kağıt üzerinde yaşanan ekonomik büyümenin kalkınma, zenginleşme olarak algılandığını vurguladı.

"ÜLKEDE DEV BOYUTLARDAKİ SICAK PARA FONLARININ ALACAĞI POZİSYON KRİTİK ÖNEM KAZANDI"

Oran, son dönemde ekonomide göstergelerin giderek kötüleşmesi, büyüyen açıklar, Türkiye'yi yalnızlaştıran dış politika, Suriye ile örtülü savaş ve dışarıda Türkiye ekonomisi ve siyasetine ilişkin yaygınlaşan olumsuz değerlendirmelerin, ülkede dev boyutlardaki sıcak para fonların alacağı pozisyona kritik önem kazandırdığını bildirdi.Oran açıklamalarına şöyle devam etti:

"Sıcak para fonların Borsa, DİBS ve mevduat gibi araçlara park etmiş yatırımlarının hacmi, bu yıl hızla büyüyerek 132 milyar dolara ulaştı. Yeni sıcak para girişlerinin azalmasına rağmen yaşanan bu hızlı büyüme, Türkiye'deki mevcut fonların kârlılığı ve getiri artışından kaynaklandı. Borsa yabancıya çalışıyor, İMKB'de işlem gören hisse senetlerinin Ağustos sonu itibariyle yüzde 64 oranındaki 63.9 milyar dolarlık bölümü, sayıları 7 bin 870 olan yabancılara ait bulunuyor. Parayla para kazanmak için gelen sıcak para, kaçışı ile ani, şiddetli ve hasarları uzun yıllara yayılacak ağır ekonomik krizleri tetiklemesi nedeniyle her zaman bulunduğu ekonomi için bir risk oluşturuyor. Savaş ya da ekonomik istikrarsızlık süreci yaşanması durumunda, sıcak paracıların ülkede çeşitli araçlardaki fonlarını boşaltarak parasını alıp, ülkeyi terk edip gitmesi, ekonomide tüm dengeleri alt üst edecek bir felakete yol açıyor. İşte Türkiye, bu noktaya doğru hızla savruluyor! Türkiye'yi sıcak paraya rehin veren AKP, yaşanacak felaketin sorumlusudur. Türkiye ekonomisi, sıcak paraya rehindir, bağımsızlığımız tehlike altındadır. Yabancılaştırmadan medet uman, kendisi de Türkiye'ye ve reel ekonomiye yabancı olan Bakan Şimşek, her an Türkiye'den kaçma riski bulunan sıcak paranın Türkiye üzerinde Demokles'in kılıcı gibi sallandığını görsün artık."  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com