"AKP yenilmez ve vazgeçilmez değil"

"AKP yenilmez ve vazgeçilmez değil"
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Utku Çakırözer, eski ABD büyükelçileri Eric Edelman ve Morton Abramowitz tarafından yazılan “Retorikten Gerçeğe-ABD’nin Türkiye Politikasını Yeniden Çerçevelendirmek” raporunu bügünkü köşesinde analiz etti.

Çakırözer, köşe yazısında öncelikle raporu değerlendirirken, raporu kaleme alan iki deneyimli ismin Başbakan Erdoğan'a yakınlığının göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret ediyor.

Türkiye'nin ve Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi geleceğine dair önemli çıkarım ve iddiaların yer aldığı raporda, Gezi Parkı olaylarının ardından, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olma düşüncesinin ortadan kalktığı iddia ediliyor. Raporda konuyla ilgili; "Taksim protestoları sonrasında AKP yenilmez ve 

vazgeçilmez değil. Erdoğan’ın siyasette belirleyici olma özelliğinin süreceği kesin değil. Güçlü başkan olarak Çankaya’ya çıkma şansı ortadan kayboldu." ifadelerine yer veriliyor.


Olayları daha da körükleyen Başbakan'ın çatışmacı üslübunu, AKP taban seçmenini elde tutmak için devam ettirdiğini, seçimlerin ardından bu üslubun yumuşayabileceği tespitinde bulunan Edelman ve Abramowitz, Erdoğan'ın önünde iki yol olduğunu söylüyor: Ya mevcut anayasa ile Cumhurbaşkanı olacak ya da Başbakan olarak kalacak.

ABDULLAH GÜL CEMAAT'İN TEMSİLCİSİ Mİ?

Edelman ve Abramowitz'in Cumhurbaşkanı Gül'ün siyasi geleceğine dair öngörüsü ise, Gül'ün, Fethullah Gülen ve Cemaat'ine daha yakın bir çizgide olduğu ve yaklaşan seçimlerde, AKP bünyesinden doğacak bir siyasi patlamaya önderlik edeceği yönünde.

İşte Utku Çakırözer'in köşe yazısının ilgili bölümü:

Erdoğan’ı yakından tanıyan Amerikan elçilerinin raporu:
ABD’nin Ankara’da görev yapan ve Başbakan Erdoğan’ı yakından tanıyan iki eski büyükelçisi Morton Abramowitz ve Eric Edelman’ın kaleme aldıkları, Retorikten Gerçeğe-ABD’nin Türkiye Politikasını Yeniden Çerçevelendirmek”başlıklı rapor, hafta içinde ABD Kongresi’ndeki Cumhuriyetçilere ve Demokratlara eşit uzaklıktaki “Bipartisan Policy Center” tarafından yayımlandı. 

Rapor, Washington’daki karar vericilerin Erdoğan’ın ve AKP hükümetinin iç ve dış politika yönelimlerine ilişkin gözlem ve eleştirileri kadar, yakın siyasi geleceğimize ilişkin ilginç tahminler de içeriyor. Başkanlık planına Gezi darbesi Raporun bize göre en çarpıcı bölümü “Erdoğan’ın Siyasi Geleceği” ara başlıklı bölüm... Erdoğan’ı, ikisi de iyi tanıyan Amerikalı eski büyükelçiler, şu tespit ve tahminlere yer veriyorlar: 

l Taksim protestoları sonrasında AKP yenilmez ve vazgeçilmez değil. Erdoğan’ın siyasette belirleyici olma özelliğinin süreceği kesin değil. Güçlü başkan olarak Çankaya’ya çıkma şansı ortadan kayboldu. 
 
l Erdoğan’ın Türk siyasi hayatında bundan sonra ne rol oynayacağı konusunda, “kişiliği” ve “hangi görev için yarışacağı” belirleyici olacak 

l Gezi’nin Erdoğan’a en büyük etkisi “güçlü başkan”olma hırsını bitirmesidir. Şimdi önünde iki alternatif var: Ya mevcut anayasa ile cumhurbaşkanı olmak. Ya da başbakan kalmak.

Köşk’te para kontrolü yok 
 
E r d o ğ a n ’ ı n s e ç e n e k l e r i a n a l i z e d i l i r k e n 
 
Cumhurbaşkanlığı’nı istemesi halinde karşılaşacağı sorunlarla ilgili tartışma yaratacak bir vurgu da yapılmış raporda: “Cumhurbaşkanının yetkileri oldukça fazla olmasına karşın, hükümet üzerinde, iktidar partisi üzerinde ve ülkede paranın akışı üzerinde kontrolü yok.”

Gül, Gülen’in temsilcisi mi? 

 
Rapora göre, Köşk’ü seçmesi halinde Erdoğan’ı bekleyen ikinci güçlük ise “Cumhurbaşkanı Abdulah Gül’ ün ne olacağı” konusu. Gül ve Erdoğan oltukları değiştirseler dahi bu Erdoğan’ın hükümet ve parti üzerindeki denetiminin bitmesi anlamına gelecek. Raporda Erdoğan’dan farklı olarak “uzlaşmacı” üslubuna vurgu yapılan Gül’ün, Fethullah Gülen hareketi açısından taşıdığı öneme de dikkat çekilerek yine tartışmalı bir tanım ile şu yorum yapılmış: “Bu İslamcı grubun en genel temsilcisi (public represantative) olan Gül ile, Türkiye’nin yaklaşan seçimlerinin en büyük siyasi patlaması AKP içinden çıkabilir.”
 

Utku Çakıözer'in köşe yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com