AKP'de Arınç'ı ve 72 milletvekilini istifanın eşiğine getiren olaylar!

AKP'de Arınç'ı ve 72 milletvekilini istifanın eşiğine getiren olaylar!
AKP'de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı, 4 bakanı, 72 milletvekilini istifanın eşiğine sürükleyen olaylar.
Ankara Kulisleri AKP içerisinde gittikçe büyüyen çatlağı konuşuyor. AKP'li milletvekillerine göre de Erdoğan ile Arınç arasındaki problem büyük. Hatta Erdoğan Arınç'ı yaklşana Yerel Seçimlerden önce kabineden tasfiye edecek. AKP'de Genel Merkez yöneticisi olan ve etkin konumda bulunan bir milletvekili, Gazeteport'a yaptığı açıklamada "Başbakan, yerel seçimlerde aday gösterilecek bazı bakanlar nedeniyle, kabinede değişiklik yapacak. Bu değişiklik sırasında Bülent Arınç'ın da kabine dışı kalacağı, parti içinde bir süredir konuşuluyor" dedi.
 
Erdoğan ile Arınç'ın aralarının bu kadar bozulmasındaki sebepler ise çok. AKP'de Erdoğan'dan sadece Arınç rahatsız değil, 4 Bakan ve 72 milletvekili de tedirgin ve gidişattan hiç memnun değiller. Öğrenci evlerinin denetlenmesi konusunda patlak veren çatlak aslında çok öncesine dayanıyor. Temelde Erdoğan'ın Cemaatten aşırı derecede rahatsız olması ve Cemaate yönelik aldığı önlemler var. Bir sonraki aşamada Arınç'ın Erdoğan'a karşı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yer alması, Başbakanı hayli zorluyor.
 
AKP'de Arınç’ın da arasında bulunduğu bir grup Taksim Gezi Parkı protestolarıyla başlayıp tüm ülkeye yayılan protestolardan Başbakan Erdoğan’ı sorumlu tutuyor. “Uyuyan dev uyandırıldı” yorumu yapılıyor. “Halk sakinleştirilebilirdi kışkırttı, sonuç böyle oldu” görüşü savunuluyor.
 
Partide Gül ve Erdoğancılar bölünmesi var. 2011 seçimlerinde Gül’e yakın milletvekilleri belli oranda tasfiye edilse de Erdoğan’ın gerginlik politikası Gül’ün lehine işliyor. Erdoğan, Gül’e razı olmasını savunanlar seslerini giderek yükseltiyor.
 
 Erdoğan'ın Emniyet ve MİT’teki operasyon yapması Cemaati rahatsız ederken, AKP içerisindeki diğer Cemaatlerde kendi aralarında ayrılmaya başladı. Davutoğlu ve Erdoğan'ın dış politikadaki beceriksizliği de AKP'de büyük rahatsızlık yaratıyor.
 
 AKP’deki en büyük çatışmalardan bir de rant kavgası. İktidarın rantını Başbakana yakın çok dar bir işadamı çevresinin yemesi artık açıkça konuşulur oldu. “Sıra sıra gemiler” esprileri yapılırken, “sadece kara ortak olanlar var” deniyor. Parti üst yönetiminde olanların yakınlarının büyük servetleri tartışılıyor. Yerel seçimler yaklaşırken aday belirlemede kavga büyük. “Parti düdüklü tencere gibi” yorumları yapılıyor.
 
 AKP'de son olarak da Erdoğan'ın öğrenci evlerini denetleyeceğiz demesi AKP'de büyük bölünmeye yol açtı. Bu olay AKP'yi 2'ye bölmüş durumda. AKP'de bir başka rahatsızlık konusuda Erdoğan'ın emir verir şeklindeki konuşmaları. Erdoğan'ın gittikçe diktatörleşmesi AKP'li vekilleri bile korkutuyor.
 
 Tüm bu rahatsızlıkların Erdoğan'a iletidiği, Erdoğan'ın geri adım atmak yerine, çatlak sesleri AKP'den tasfiye etmenin planlarını yaptığı belirtiliyor. Eskiden bu konuşulanlar AKP içerisinden dışarı çıkmazken, artık kısık sesle de olsa dile getiriliyor. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com