AKP’de “Başkanlık” savaşları

AKP’de “Başkanlık” savaşları
2014 yılında yapılacak yerel seçimler, partilerdeki seçim hareketliliğine neden olurken AKP'de; tüzükteki 3 dönem kuralı nedeniyle adaylıklar için ilginç bir bakan-belediye başkanı rekabeti yaşanıyor.

AKP’de yerel seçim hesapları, 3 dönem sınırına takılan bakanlarla, 3 dönemi doldurmadığı için bir kez daha aday olma hakları bulunan büyükşehir belediye başkanlarını karşı karşıya getirdi.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, 2014 yılında yapılacak yerel seçimler, partilerdeki seçim hareketliliğine neden olurken AKP’de tüzükteki 3 dönem kuralı nedeniyle adaylıklar için ilginç bir bakan-belediye başkanı rekabeti yaşanıyor.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan, tüzükteki 3 dönem sınırını kaldırmamakta ısrar edince, bu konumdaki bakan ve milletvekillerinin yeni gözdeleri büyükşehir belediye başkanlıkları oldu.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, AKP’de bakanlar için en cazip yer haline geldi.
 
AKP kulislerinde İstanbul için kısa bir süre öncesine kadar 3 dönemlik bakanlardan en çok AB Bakanı Egemen Bağış’ın ismi geçiyordu.
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ise 11 Haziran’da eski seçim bölgesi Erzincan yerine İzmir’den aday olması nedeniyle İzmir Büyükşehir adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak İzmir’de Büyükşehir belediyesinin CHP’den alınamayacağı hesabının yapılması üzerine Yıldırım rotayı İstanbul’a çevirdi.
 
AKP kulislerinde Yıldırım’ın İstanbul’a aday yapılması durumunda Bağış’ın başka bir büyük şehire kaydırılabileceği ya da İstanbul’da büyük metropol ilçelerden birine aday yapılabileceği de konuşuluyor.
 
BABACAN ANKARA’YA MI?
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi için Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın adaylığı kesinlik kazanma noktasına gelmişti. Ancak Babacan, belediye başkan adayı olmayacağını açıkladı. Babacan seçeneğinin devre dışı kalması olasılığı çerçevesinde başka bir bakan ya da milletvekilinin Ankara’ya aday yapılabileceği belirtiliyor.
 
SON DÖNEMİ OLANLAR BELEDİYELERE
 
3 dönemlik bakanlardan Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Kayseri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Gaziantep, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün Kocaeli, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Erzurum, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı olabilecekleri konuşuluyor.
 
Ancak bu gelişme bakanların yerlerine göz diktikleri belediye başkanlarını da harekete geçirdi. AKP tüzüğünde belediye başkanları için de 3 dönem kuralı bulunuyor.
 
TOPBAŞ VE GÖKÇEK SON KEZ
 
Ancak AKP’deki belediye başkanları 3 dönemi tamamlamadıkları için son kez aday olmak istiyor. Özellikle İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanları Kadir Topbaş ve Melih Gökçek, birer dönem daha hakları olduğundan hareketle 2014’te son kez aday olmak istediklerini açıkladılar.
 
Partide yerlerine bakanların aday gösterilmeleri halinde Gökçek ve Topbaş’ın milletvekili yapılacakları belirtiliyor. Ancak Topbaş ve Gökçek, yerlerini bakanlara kaptırmamak için kulis çalışmaları da yürütüyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com