AKP'de cemevi çatlağı

AKP'de cemevi çatlağı
AKP'li Özdalga 'cemevleri ibadet yeri olsun' dedi, Erdoğan sert çıktı.

Başbakan Erdoğan, "İslam'da ibadet yeri camidir. Cemevleri kültürel mekanlardır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP'nin İç Anadolu Bölgesi milletvekilleri, belediye ve il başkalarıyla yaptığı kahvaltıda gündem Alevilerin sorunlarına odaklandı.

AKP Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, devletin cemevlerini ibadet yeri olarak tanımasını istedi. Özdalga "Köyden kente geçen Alevilerin sorunları var. Bunlar farklı grupların kontrolüne girebiliyor ve etkilenebiliyorlar. Onların İslam'dan kopuş riski var. Bunun önüne geçmek için cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınması gerekir" dedi.

Başbakan Erdoğan'nınsa Özdalga'nın sözlerine "Cemevleri kültürel mekanlardır. İslam’da mescit camidir. Siz hiç Hıristiyanlık’ta kilise dışında bir ibadet yeri duydunuz mu? Alevi kardeşlerimiz de bizim gibi Müslüman'dır ve İslam'ın farklı bir yorumunu yapmaktadırlar" diye Özdalga’ya yanıt verdiği öğrenildi.

AKP’li Özdalgan’ın "Tarihi gerçekler İslam’da birden fazla ibadet yerini zorunlu kılıyor" sözlerine de Başbakan Erdoğan "Bu diğer dinlerde de geçerli. Kültürel mekanlar ve ibadet yerlerini karıştırmamak gerekir" diye yanıt verdi.

Ankara Milletvekili Haluk Özdalga’nın, Tekke ve Zaviyeler Kanunu’nun kaldırılmasını da istediği öğrenildi.

Alevi örgütleri ise yıllardır verdikleri mücadelede cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınmasını ve zorunlu din dersi uygulamalarının da kaldırılmasını istiyor. AKP hükümeti, Aleviler'in bu taleplerini "Cemevleri ibadet yerleri değildir" diyerek reddediyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com