AKP'de Erdoğan'ın başkanlık hesabı!

AKP'de Erdoğan'ın başkanlık hesabı!
Demokratikleşme paketinden Erdoğan'a 'başkanlık' çıktı!
Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketindeki maddelerin amaçları tek tek ortaya çıkmaya başladı. Uzun süredir Türkiye'nin gündeminde olan ve demokratikleşme paketinde seçim barajının düşürülmesi ile ilgili madde de yer alan ifadelerin aslında Erdoğan'a 'başkanlık' yolunun açılmasının ilk adımı olduğu ortaya çıktı.
 
Erdoğan’ın başkanlık ve yarı başkanlıkla yönetilen ülkelerde uygulandığı için dar bölge sistemini istediği öğrenildi. Hükümet, baraj konusunda net bir sistem önermek yerine “mevcut yüzde 10 barajının aynen devam etmesi”, “yüzde 5 baraj ile “dar bölge” sistemlerini seçenekli olarak tartışmaya açtı. Erdoğan, partide ağırlıklı olarak “daraltılmış bölge” eğilimi ortaya çıkmasına rağmen dar bölgeyi istiyor. Erdoğan’ın bu isteğinin altında başkanlık ve yarı başkanlıkla yönetilen ülkelerde dar bölge sisteminin uygulanmasının yattığı öğrenildi.
 
Marta kadar hükümet, baraj seçeneklerini bir süre tartıştırdıktan sonra kendi önerisini getirmeyi planlıyor. Parti yöneticileri, en geç mart ayına kadar konunun tartışılmasının yeterli olacağını, partiler arasında bir görüş birliği oluşmaması durumunda partinin kendi önerisini getireceğini belirttiler. Parti yöneticileri, “2015 yılında yapılacak seçimde yeni sistemi uygulayabilmemiz için anayasa gereği haziran ayından önce yasa değişikliğini TBMM’den geçirmemiz gerekiyor” görüşünü dile getirdiler. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com