AKP’de ‘fireci 23 vekil' alarmı!

AKP’de ‘fireci 23 vekil' alarmı!
Cemil Çiçek, 2 yıl önce 2011 seçimlerinden sonra ilk kez Meclis Başkanı seçilirken, yine AKP’nin tek adayı olarak girdiği seçimlerde tam 322 oy almıştı.
Bu 322 oy ile son aldığı 299 oy karşılaştırıldığında da AKP’nin 2 yılda tam 23 fire verdiği ortaya çıkıyordu.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan, Burhan Kuzu’ya adaylık için vize vermeyince Cemil Çiçek, Meclis Başkanlığı seçimlerine AKP’nin tek adayı olarak girdi. Çiçek, kendisi için oy kullanamadığı için AKP’nin de sandalye sayısı olan 324 oyu alması beklenirdi. Ancak Çiçek, ilk turda 292, ikinci turda 294, seçildiği son turda ise 299 oy alabildi. Son turdaki 299 oy, AKP’den Çiçek’e tam 25 milletvekilinin oy vermediğini ortaya koydu. Üstelik Erdoğan’ın grup toplantısında üstüne basarak “Meclis Başkanlığı seçimlerinde tam kadro hazır bulunup Çiçek’e oy verilmesini” istemesine karşın. AKP yöneticileri fire sayısının aslında 25 değil daha az olduğunu ortaya koymak için değişik hesaplama yöntemleri geliştirdi. Erdoğan’a da verilen rapora göre, 12 milletvekili “zorunlu mazeret” bildirerek oylamaya katılmamıştı. Oy pusulası alarak oy kullanan AKP’li vekil sayısı 312 idi. AKP’nin toplam sandalye sayısı 324 olduğuna ve Çiçek de 299 oyla seçildiğine göre, gerçek fire sayısı da 13’tü. AKP yöneticileri zaten 12 milletvekilinin mazeret bildirerek oylamaya katılmadığını açıklarken, katıldıkları halde 13 vekilin Çiçek’e neden oy vermediği konusunda ise geçerli nedenler ortaya koyamadı. Ancak bunun “organize bir tepki hareketi olmadığını, zaten sonuçta seçilmesi kesin olduğu için vekillerin çok önemsemedikleri” gibi gerekçeleri sayabildiler. Hatta firelerin “partide uzun zamandır hissedilen rahatsızlığın dışavurumu” olduğu yolundaki yorumlara karşı da, “Asla partiyle ilgili bir durum olamaz. Belki bazı vekiller Çiçek’ten istekleri olmuş karşılık bulamamış olabilir. Bu sandığa yansımış olabilir. Çünkü herkesi yüzde yüz memnun edemezsiniz” teziyle de faturayı Çiçek’e -de- kesmekten geri durmadılar.
 
BDP’NİN OYLARI ÇATLAĞI BÜYÜTÜYOR
 
AKP’liler, “BDP’den de son turda Çiçek’e oy çıkmış. Bu durumda fire sayısı daha da fazlalaşıyor” şeklindeki değerlendirmelere ise “BDP’liler yalan söylüyor. Daha önce yerel seçimlerin öne çekilmesine ilişkin anayasa değişikliği de fireler nedeniyle düşmüştü. O zaman da BDP’liler oy verdiklerini söylemişlerdi. O zaman da oy vermediler. Çiçek’e dışarıdan oy gelmedi” savunmasıyla karşı çıktılar.
 
322 OYLA SEÇİLMİŞTİ, 299’A DÜŞTÜ
 
Ancak AKP’lilerin karşı çıkamayacağı bir başka gerçek daha vardı. Çiçek 2 yıl önce 2011 seçimlerinden sonra ilk kez Meclis Başkanı seçilirken, yine AKP’nin tek adayı olarak girdiği seçimlerde tam 322 oy almıştı. Bu 322 oy ile son aldığı 299 oy karşılaştırıldığında da AKP’nin 2 yılda tam 23 fire verdiği ortaya çıkıyordu. AKP yöneticileri de “Fireler normal, olağanüstü bir durum, örgütlü bir oy vermeme durumu yok” deseler de özellikle iki yıl önce Çiçek’e oy veren 23 vekilin bu kez niye oy vermediğine kafayı fena halde takmış durumda. Erdoğan’ın kafasına takma katsayısının daha da yüksek olacağını çok iyi bilen AKP yöneticileri nedenlerini değil, ama “firelerin” kimler olduğunu aramaya başladı bile.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com