AKP'de ihaleler hasır altı ediliyor!

AKP'de ihaleler hasır altı ediliyor!
Kamu İhale Kurumu Başkanı Gürses'ten şok itiraflar: Birçok kurumun ihaleleri incelenmiyor.

Kamu İhale Kurumu Başkanı Mahmut Gürses'in kamuda yapılan ihaleler hakkında yaptığı saptamalar dehşet verici. Memleketin 10 yılda nerden nereye getirildiğini, yapılan ihalelerin nasıl hasır altı edildiğini, yandaşın nasıl zenginleştiğini gözler önüne seriyor.

'Yapılan her 100 ihaleden 4'ü bize geliyor'

Yapılan her 100 ihaleden 4'ünü inceleyebildiklerini söyleyen Gürses çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılan kamu ihalelerinin birçoğunun Kurul'un gündemine gelmediğini belirten KİK başkanı 10 yıllık kısa geçmişe sahip Kamu İhale Mevzuatı, 57 kanunla 'delindi, böylece 60 kamu kurumunun yaptığı ihalelere muafiyet getirildi. Kanunun çıktığı yıllarda sadece 6 adet istisna varken, bugün istisna kapsamındaki kurum sayısı 60'a çıktı yorumunda bulunarak şu açıklamaları yaptı: 'Yapılan her 100 ihaleden 4'ü bize geliyor. Sadece 4'ünü inceleyip karara bağlayabiliyoruz. Denetimini yaptığımız her 100 ihaleden 82'si ise herhangi bir şikayete meydan vermeden ve mahkemeye gitmeden sonuçlanıyor. Denetlenen ihalelerle ilgili kararlarımızın yüzde 19'u yargıda aleyhimize sonuçlanıyor' dedi.

Derviş Yasalarının 57 defa ırzına geçilmiş!

'Derviş Yasaları' olarak bilinen ve kamu ihalelerinde denetim ve kontrol amacıyla çıkarılan Kamu İhale Yasası, birilerini çok rahatsız etmiş olacak ki 10 yılda 57 kez değiştirilerek, en çok değişiklik yapılan tek yasa oldu. Ecevit Hükümeti döneminde, AB direktifleri doğrultusunda çıkarılan yasada sadece 6 istisnai konu vardı, bugün ise 60 ayrı muafiyet var.

Bu yıl yandaş daha fazla...

KİK verilerine göre, 2009'da 4,8 milyar liralık doğrudan alım yapıldı. 2010'da bu rakam 5,8 milyar, geçen yıl yüzde 188 artarak 17 milyar TL'ye ulaştı. Bu yıl ise harcamaların 30 milyar TL olması bekleniyor.

Avrupa bile çok yiyorsun Tayyip diyor!

Kamu alımlarında, açık olmayan ihale yöntemleri AB Komisyonu'nun da dikkatini çekti. AB İlerleme Raporu'nda, ihale mevzuatının hala AB müktesebatına uyumlu hale getirilmediğine dikkat çekilerek, muafiyetlerin arttığı belirtildi. Raporda Kurum'un işlevsellik ve özerkliğinin zayıflatıldığı belirtilirken, 'KİK'in siyasi bağımsızlığı ile ilgili endişeler artmıştır. Kamu alımlarını da şeffaf değil' denildi.

Büyük projeler incelenmemiş!

FATİH
projesi kapsamındaki alımlar, Marmaray, Meclis'e ait tarihi köşkler, demiryolları, 3. köprü ve hızlı tren ihaleleri, BOTAŞ alımları, MİT, MASAK spor federasyonları, kömür dağıtımı için yapılacak ihaleleri gibi çok sayıda kurum ve işlem KİK kapsamı dışında. (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com