AKP’de öğretmen çatlağı

AKP’de öğretmen çatlağı
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in özür grubu uygulamasına eski bakanlardan sürpriz tweet geldi.
Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Twitter hesabından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in göreve gelmesinin ardından değişen Teşkilat Yasası’yla özür grubu atamalarının sınırlandırılması nedeniyle mağdur olan öğretmenlerin sorunlarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini açıkladı. Eski bakan Çelik’in tweet’ini halefi Nimet Çubukçu’nun da kendi hesabında yayımlaması dikkat çekti.
 
Bakan Dinçer göreve gelmesinin ardından Eylül 2011 tarihinde kanun hükmünde kararnameyle MEB’in yapısını sil baştan değiştiren teşkilat yasası yayımlanmıştı. Yeni yapılanmayla birlikte öğretmenlerin özür grubu atamaları yılda 2’den bire indirilirken, bu atamalara pek çok sınırlama da getirilmişti. Söz konusu uygulamadan geri adım atmayan Dinçer, öğretmenlerin bugüne kadar yaptığı pek çok eylemde eleştirilmişti.
 
Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmenlerin atama mağduriyetlerini “Eş durumundan tayin bekleyen öğretmen arkadaşların talep ve beklentilerini, söz verdiğim gibi, Sayın Başbakan’a arz ettim. Ailenin bütünlüğü meselesinde çok duyarlı olan Sayın Başbakan’ın konuyla ilgileneceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Eminim ki Sayın Başbakan’ın da devreye girmesiyle, öğretmenlerimizin talepleriyle MEB’in ihtiyaçlarının örtüşeceği bir çözüm bulunacaktır” ifadeleri ile dile getirdi. Çelik’in halefi Nimet Çubukçu ise Çelik’in bu ifadelerini kendi Twitter hesabında aynen yayımladı.
 
Çelik, Twitter üzerinden bu açıklamaları yaptıktan sonra, Habertürk televizyonunda gazetecilerin konu ile ilgili sorularına ise “Biz aile kurumunu parçalayamayız. Eğer bir öğretmen arkadaşımız, stajyerlik dönemini bitirmişse, asıl memur haline gelmişse, kendisi Kars’ta kocası Tekirdağ’da ise bu kabul edilemez” yanıtını verdi.
 
Bakanlığın eş durumundan atama konusundaki hassasiyetini “Ankara’da boş kadro yok. Ankara’dan 2 bin kişi ‘Ben burada çalışıyorum benim eşim Ankara’ya gelsin’ diyor. Bakanlık, ‘Ankara’ya getirdiğimde istihdam edemem’ diyor” ifadeleri ile aktardı. Mevcut bakan Dinçer’e çağrıda bulunan Çelik, “Diyelim ki, Ankara’ya 2 bin kişi geldi. Türkiye’de 700 bin öğretmen var. Ankara’da hiçbir iş yapmadıklarını düşünün. Şu şartla getirebiliriz; kamuda, diğer bakanlıklarda görevlendirilebilirler. Öğretmenlik mesleğiyle bağdaşan işlerde görevlendirebilirsiniz. Benim bakanlığım döneminde Milli Savunma, Adalet ve İçişleri Bakanlığı’yla protokoller imzaladık ve gayet iyi gitti. Ben aile bütünlüğünü sağlamak üzere eş tayini talebinde bulunan arkadaşlarımın haklı olduğunu düşünüyorum” dedi. Bu düşüncelerini Başbakan Erdoğan’a da aktardığını belirten Çelik, “Sayın Başbakan aile bütünlüğü meselesinde son derece hassastır. Eminim ki, buna duyarsız kalmayacaktır. Buradan halefim olan sayın bakana da çağrıda bulunuyorum. Örtüştüren ve uzlaştıran bir çözüm mutlaka vardır ve uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.
 
Milli Eğitim’i mi istiyor?
 
Çelik’in öğretmenlerin mağduriyetini dile getirmesi, Dinçer’in öğretmen atamalarına sınırlama getirmekte sergilediği ısrarın AKP’de çatlak yarattığı şeklinde yorumlandı. İkinci bir yorum ise kendisinin yeniden Milli Eğitim Bakanı olmak istemesine dayandırıldı. Kulislerdeki iddiaya göre, Dinçer, İçişleri Bakanlığı’na getirilecek. Boş kalan bakanlık koltuğuna ise Çelik talip olacak. (NSK)

Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com