AKP'de 'şike' çatlağı

AKP'de 'şike' çatlağı
Partisinin tutumu nedeniyle üzüntü ve hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Şamil Tayyar, referandum çağrısı yaptığı yasayla ilgili 'ikinci Habur vakası' uyarısında bulundu.

Meclis'teki 3 partinin imzasıyla Cumhurbaşkanı Gül'ün önüne giden ancak veto yiyen şike yasası, Perşembe günü komisyona Pazar günü de Meclis'e gelecek.

Yine BDP hariç 3 partinin değiştirilmeden Köşk'e yollanmasında hemfikir olduğu yasayla ilgili, AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar açıklamalarda buludnu.

Şike cezalarını indiren kanunun referanduma götürülmesini isteyen Tayyar, ''Eğer referandumdan geçerse, ben geçtiği gün milletvekilliğinden istifaya hazırım'' dedi.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, yasaya 'kesinlikle' oy vermeyi düşünmediğini söyleyen, 'ömrünü çetelerle ve mafyayla mücadeleye adamış birisi' olduğunu ifade eden Tayyar, ''Arkasında tüm spor kulüpleri var. 3 partinin grup başkanvekilinin imzası var. Eğer referandumdan geçerse, ben geçtiği gün milletvekilliğinden istifaya hazırım.

Buradan Grup Başkanvekillerine çağrıda bulunmak istiyorum: Eğer şike konusu referanduma gider ve referandumda reddedilirse, altında imzası bulunan grup başkanvekilleri milletvekili demiyorum, koltuklarını bırakacak mı, bırakmayacak mı?'' diye sordu.

"HERKESİ UYARIYORUM"

Tayyar, referanduma gidilmemesi durumunda nasıl bir yol izleyeceğinin sorulması üzerine, şunları söyledi: ''Bunun, o günkü şartlar içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Başından beri bu yasanın çıkmaması gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren spordaki 'Ergenekon'un cirit atacağını, çetelerle ve mafyalarla mücadele etmenin artık imkansız hale geleceğini çok açık bir şekilde görüyoruz.

Bu tehlike ve riske karşı ben halkın desteği ile seçilmiş bir milletvekili olarak hem halkı hem milletvekillerini ve tüm kamuoyunu uyarmak istiyorum. Yarın bu yasa yürürlüğe girdiğinde telafisi mümkün olmayan yaralar açılabilir. Şimdiden bu konuda bir taraftar, bir yazar, bir siyasetçi olarak herkesi uyarmak istiyorum. Yarın ne çıkar, ne karar alınır, bilemiyorum. Bunu o günün şartları içerisinde düşünür ve bir karar veririz.''

''HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM"

Şamil Tayyar, ''Kırgın mısınız?'' sorusuna ''Derin bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Önce onu söyleyeyim. 10 yıldır çetelerle mücadele etmiş bir partinin refleksinin bu olmaması gerekirdi. Bundan dolayı çok üzüntülüyüm'' cevabını verdi.

''Başbakan Erdoğan'ın konu ile ilgili düşünceleri nedir? Bir talimatı oldu mu?'' şeklindeki soruya Tayyar, ''Sayın Başbakanın konu ile ilgili düşünceleri nedir bilemiyorum. Ancak iki grup başkanvekilinin aynı minvalde açıklama yapması çok tesadüfi gözükmüyor. Sayın Başbakanın talimatı doğrultusunda bir açıklama gibi geldi bana. İnşallah öyle değildir'' cevabını verdi.

"İKİNCİ BİR HABUR VAKASI"

Tayyar, ''AKP'nin bu konuda değişmesinin nedeni nedir?'' sorusunu şöyle yanıtladı: ''Söylenecek çok şey var ama bazı şeyleri zamana bırakmak istiyorum. Eğer bu kanun çıkarsa ve arkasından bizim korktuğumuz gibi devam eden operasyonun malum şüphelileri bırakılırsa ve bu bir gösteriye dönüşürse Türkiye ikinci bir Habur vakası yaşayabilir AKP açısından.''

"KOPYA ÇEKEN ÖĞRENİYE ONLARCA YIL..."

Kanunda şike ile ilgili cezaların ağır olduğunun iddia edildiğinin hatırlatılması üzerine Tayyar, ''Şike Kanununu ile eş zamanlı çıkarılmış 4 Mart 2011 tarihli ÖSYM Teşkilat Kanununun 10. maddesinde bazı cezai yaptırımlar var. Bir üniversite sınavına giren öğrenci kopya çektiği zaman 1 yıl ile 4 yıl hapis cezası ile yargılanmaktadır. Salondaki bir görevli eğer öğrencilerden birine yardım ettiği zaman 3 yıl ile 8 yıl arasında yargılanmaktadır. Bu örgütlü olduğu zaman 4,5 yıl ile 12 arasında yargılanmaktadır. Yani bir kopya çeken öğrenciye bile onlarca yıl hapis cezası verildiği bir hukuk sistemi içerisinde, şike suçu için öngörülen cezanın bu kadar az ve çok ağırmış gibi algılanmasını da doğru bulmuyorum'' diye konuştu.

"VEKİLLER KENDİ HALLERİNE BIRAKILIRSA ÇIKMAZ"

AKP grubundan ve parti yönetiminden kendisine bir tepki gelip gelmediği sorusuna Tayyar, ''Herhangi bir tepki gelmedi'' dedi.

Tayyar, ''Sizin gibi düşünen milletvekillerinin sayısı azınlıkta mı kalıyor, yoksa çoğunlukta mı?'' şeklindeki bir soruyu ''Aslında benim birebir konuştuğumda milletvekillerinin büyük çoğunluğunun yani 3'te 2 çoğunluğunun bu yasaya karşı olduğunu görüyorum. Kendi hallerine bırakılsalar ben eminim ki, bu gruptan bu yasa çıkmaz'' şeklinde cevaplandırdı.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com