AKP’den adamına göre adalet

AKP’den adamına göre adalet
AKP’nin adamına göre muamele yaptığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan olayıyla ortaya çıktı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a uygulanan hukuk İlker Başbuğ için yok sayıldı. “Terör örgütü yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüs" suçlarını işlediği gerekçesiyle tutuklanan Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için “özel yetkili savcılığın yetkisi yok, anayasa uyarınca Anayasa Mahkemesi’nde yargılanacak kişilerden” çağrı ve uyarıları hiçe sayılmıştı. Savcılık çağrısı, “itirazı mümkün olan işlerden” sayılmıyor. Dolayısıyla MİT’in bu girişimle zaman kazanmaya çalıştığı ve gitmemeye dönük geliştirdiği bir formül olduğu değerlendiriliyor. İtirazı kimin değerlendireceği de belirsiz.

MİT Müsteşarlığı’nın, KCK operasyonu kapsamında telefonda savcılığa davet edilen Fidan ile eski Müsteşar Emre Taner ve Afet Güneş’in de aralarında bulunduğu isimler için “yetkisizlik” itirazında bulunması, kişilere göre uygulama anlayışını gündeme getirdi.

12 Eylül 2010’da anayasada yapılan değişiklikle, komutanların “görevle” ilgili suçlardan Yüce Divan’da yargılanması hükmü getirilmişti. Buna karşın eski Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanları tutuklanmıştı. Bu tartışma geçen ay Başbuğ’un özel yetkili savcılık tarafından ifadeye çağrılmasıyla yeniden alevlendi. Çağrıya uyarak savcılığa giden Başbuğ, hem savcılık hem de mahkeme sorgusunda, anayasanın 148. maddesi uyarınca özel yetkili savcılığın ve mahkemenin kendisini sorgulama ve hakkında karar verme yetkisi bulunmadığına işaret ederek bu yetkinin Anayasa Mahkemesi’ne ait olduğuna işaret etmişti. Hukukçular ve siyasiler ile hükümet üyeleri de farklı görüşleri dillendirmişti.

Savcıya itiraz edildi

Başbakan ise yetki konusuna girmeyip yalnızca Başbuğ’un tutuksuz yargılanmasının kendisinin ve partisinin arzusu olduğunu dile getirmişti. Başbuğ’un avukatı aracılığıyla yetki konusunda bir üst mahkemeye yaptığı itiraz ise reddedilmişti.

Son dönemdeki tartışmalı gözaltı ve sorgularda MİT Müsteşarlığı’nın çağrıya itirazla yanıt vermesi bir ilk olma özelliği taşıyor. Savcılığın daveti “itirazı mümkün işlerden” sayılmıyor. Bu itirazın asıl amacının da savcılığa gitmemenin kamuoyunda farklı yorumlanmasının  önüne geçmek için geliştirilmiş bir formül olduğu değerlendirmesi yapılıyor.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com