AKP'den anayasa için flaş karar!

AKP'den anayasa için flaş karar!
AKP'li Şentop: "Anayasa Uzlaşma Komisyonu fiilen bitti"

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun fiilen bittiği belirterek, "Bu komisyonu kuran siyasi iradedir. Meclis Başkanı çekildikten sonra hukuki varlığı sona ermiştir" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı yapan Şentop, Anayasa Uzlaşma Komisyonuyla ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Komisyonun 25 aydır çalıştığını belirten Şentop, halen 60 madde üzerinde mutabakat sağlanabildiğine dikkat çekerek, "Bir madde daha ilave edecek mutabakat yoktur" dedi. Başkaca 112 madde üzerinde müzakere edildiğini, ancak uzlaşma sağlanamadığını ifade eden Şentop, şunları söyledi:
"18 Kasım'da yapılan görüşmede Meclis Başkanı, başkanlıktan çekildiğini açıkladı. Parti liderlerine görüş ve değerlendirmelerini bildireceğini söyledi. Komisyonun hedefi yeni Anayasa yapmaktı.

Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği seçim olsa da devam edileceği ifade edildi. Aslında bu komisyonun bir Anayasa yapmayacağı ikrar edildilmiş oldu. Komisyonun tutanakları kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu komisyondan bulunan arkadaşların hiçbiri yeni bir anayasa yapılacağına inanmamaktadır. Tamamen nafile, neticesi olmayan toplantılar yapıldı. Bu komisyon Meclis Başkanlığı'nın iradesiyle kurulmuştur. Meclis Başkanının başkanlıktan çekilmesi halinde böyle bir komisyonun hukuki varlığı sona ermiştir."
Başkaca bir kurum yada kuruluşun iradesine ihtiyaç olduğunun altını çizen Şentop, Anayasa Uzlaşma Komisyonunun kalmadığını, bu sebeple bugün toplantıya gitmediklerini ifade etti. Dün yapılan toplantıda yeniden toplanma konusunda bir karar alınmadığına dikkat çeken Şentop, bundan sonra da toplantı yapmanın imkanı bulunmadığını kaydetti. Uzlaşma Komisyonunun çalışma protokolünü de hatırlatan Şentop, şöyle devam etti:

"Bu komisyonu kuran, bu çalışma usulleri dediğimiz metin değildir. Bu komisyonun sona ermesini iç tüzükle belirleyemeyiz. Kuran siyasi iradedir. Meclis Başkanı çekildikten sonra hukuki varlığı sona ermiştir. Bu komisyon kurulduktan sonra varolan bir metindir. Komisyon kuran bir metin değildir. İyi bir komisyondu. İyi bir çalışma yapıldı ancak hedeflerini gerçekleştiremedi. Komisyon bir araçtı, amacı ise anayasa yapmaktı. Diğer partiler bir anlamda bu komisyonu amaç yaptığı söylenebilir. AK Parti için bu komisyonun anayasa yapmak için tek araç değildir. Diğer partiler için olabilir. Partimiz eşit temsili kabul ederek samimiyetini ispatlamıştır. Büyük federaklıklar yapılmıştır. AK Parti samimiyetle inanan ve bunu açık delillerle ispat eden tek partidir. Yeni Anayasa için çalışmalarımız ve arayışlarımız devam edecektir. Milletimizi aldatmayalım, dürüst olalım. Bu komisyonun Anayasa yapamayacağının ortaya çıkmış ve varlığının hukuken sona ermiştir."

Açıklamanın ardından süreçe ilişkin yeni tekliflerin gelmesi halinde değerlendirilebileceklerini vurgulayan Şentop, "Muhalefet partileri arası bir toplantı olabilir. Uzlaşma komisyonu olmaz. Uzun zamandır anayasa yapılamayacağı ortaya çıkmıştı. Biz komisyonun sona ermesini arzu ediyorduk. Meclis Başkanı da bunu gördü ve başkanlıktan çekildi" dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com