AKP'den başkanlık sistemi resti!

AKP'den başkanlık sistemi resti!
AKP uzlaşıya gitmeden başkanlık sistemini getirmeye hazırlanıyor!
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Uzlaşma Komisyonu Üyesi Mustafa Şentop rest çekerek “Teklifimizi çekmiyoruz, revize de etmiyoruz” dedi. gezi Parkı eylemlerinden dolayı  “Başkanlık sisteminin gündemden düştüğü”tepki gösterdi. Şentop Başakanlık sistemini de içeren anayasa değişikliğinin en geç Eylül ayı sonuna TBMM2ye getirmeyece çalışacaklarını ima etti.
 
Şentop'un başkanlık sistemi ile ilgili yaptığı değerlendirme ise şöyle: Uzlaşma sonucu ortaya çıkacak bir Anayasa değişikliği taslağı pek mümkün görünmüyor. Öyle bir ümit yok. Olsaydı teklifimizi revize etmek için neden olurdu. Kanaatime göre 30 Haziran itibarıyla ortaya çıkacak tablo, TBMM Başkanı tarafından dört partinin liderine sunulacak. Aslında şu an itibarıyla bile görüşeceğimiz madde kalmadı. Biz ve uzmanlar, her maddeyi 3 kez müzakere ettik. Temel hak ve hürriyetler bölümündeki maddelerin üzerinden 4’er kez geçtik. Daha neyi görüşelim? 
 
Şentop rest çekti!
 
Kendisine gelen kulisleri söyleyen Şentop "Uzlaşma sonucu ortaya çıkacak bir Anayasa değişikliği taslağı pek mümkün görünmüyor. Öyle bir ümit yok. Olsaydı teklifimizi revize etmek için neden olurdu. Kanaatime göre 30 Haziran itibarıyla ortaya çıkacak tablo, TBMM Başkanı tarafından dört partinin liderine sunulacak. Aslında şu an itibarıyla bile görüşeceğimiz madde kalmadı. Biz ve uzmanlar, her maddeyi 3 kez müzakere ettik. Temel hak ve hürriyetler bölümündeki maddelerin üzerinden 4’er kez geçtik. Daha neyi görüşelim? 
 
Liderler eğer ortaya çıkan tabloda ümit varsa daha dar kapsamlı bir komisyon kurulmasını önerebilir. Ama aldığımız bilgilere göre CHP Genel Başkanı, bazı siyasi partilerle görüşüp böyle bir şıkka ‘olmaz’ demiş, ‘ümitli olmadığını’ belirtmiş. Ama bu duyumdan ibaret. Dolayısıyla bu seçenek de pek mümkün görünmüyor. Biz de o zaman kendi teklifimizi hazırlarız. Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı arasında kamuoyuna takdim ederiz. 
 
İki bayram arası başkanlık sistemi!
 
“İki bayram arası olmaz” sözü düğün için söylenir. Bizce bu anlayış da doğru değil, o başka. Ama yaz ayında kendi teklifimizi kamuoyuna sunmayı düşünmüyoruz. Çünkü Meclis kapalı olacak, tartışma ortamı da sağlıklı olmaz. Olursa, Eylül sonu gibi TBMM’ye getiririz. Ağustos sonunda da kamuoyunun tartışmasına sunabiliriz. Bunlar benim şahsi fikrimdir, onun da altını çizeyim. (BCE)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com