AKP'den bir satış daha!

AKP'den bir satış daha!
Son yayımladığı bültende anonim şirkete dönüştürülmeye çalışılan PTT’deki gerçekleri gözler önüne seren Sınıf Tavrı, personel politikalarının belirlenmesinde şirket yönetimine tanınacak geniş yetkilere dikkat çekerek PTT emekçilerini hak kayıplarına ve kö

Son yayımladığı bültende anonim şirkete dönüştürülmeye çalışılan PTT’deki gerçekleri gözler önüne seren Sınıf Tavrı, personel politikalarının belirlenmesinde şirket yönetimine tanınacak geniş yetkilere dikkat çekerek PTT emekçilerini hak kayıplarına ve kölelik düzenine karşı uyardı.

Sınıf Tavrı, AKP iktidarının PTT’deki oyununu ve ne yapmaya çalıştığını tüm gerçekleriyle gözler önüne serdi. Son sayısını PTT dosyasına ayıran bültende, adım adım PTT’nin özelleştirilmesine gidilen şu günlerde AKP hükümetinin yalanlarına ve diğer kamu kuruluşlarının özelleştirmesinde olduğu gibi PTT’de de oynanan oyunlara yer verildi.

23 Ekim’de 173. kuruluş yılını kutlayan, 40 bin çalışanı, 4000’den fazla işyeri ve 200’ün üzerinde işlem çeşidi ile bir kamu kuruluşu olan Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) 1994 yılına kadar Türk Telekom’un bünyesinde yer aldığı anımsatıldı. Ancak AKP iktidarının 21 yılığına yok pahasına Türk Telekom’u satışının ardında şimdi ise sıranın PTT’ye geldiğinin belirtildiği bültende, yıllar içinde hizmet kalitesinin ve kârlılık oranlarının artmasına rağmen PTT’nin yeniden yapılandırılarak bir anonim şirkete dönüştürülmeye çalışıldığı ifade etti.

Asıl hedef PTT’nin özelleştirilmesi

PTT’yi Türk Ticaret Kanunu’na bağlı bir anonim şirket olarak düzenleyen yasa tasarısının Başbakanlıkta beklediğini hatırlatan Sınıf Tavrı, AKP hükümetinin önümüzdeki günlerde tasarının yasalaşması için adım atacağını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım aracılığıyla kamuoyuna duyurduğunu belirtti.

2010 yılında gerçekleştirilen Ulaştırma Şura’sında PTT’nin özelleştirilmesi yönünde önemli bir adım atıldığını ifade eden Sınıf Tavrı, yapılan toplantıda PTT’nin kamu kurumu olma vasfının tamamen ortadan kaldırılarak A.Ş. statüsüne dönüşmesi kararı alındığına dikkat çekti.

Bakan Yıldırım’ın “Yapacağımız iş PTT’nin özelleştirilmesi değil, PTT’nin tekel hakkının kademeli olarak kaldırılması ve PTT’nin KİT yapısının daha esnek hale getirilmesidir” söylemine şiddetle karşı çıkan Sınıf Tavrı, hükümetin bu kararlar ile yeniden düzenlenecek olan PTT’nin özelleştirilmesi için zemin hazırlığı içinde olduğunu vurguladı.

AKP yalanları


Özelleştirmelerin AKP ile başlamadığını ancak AKP döneminde cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirmelerinin yapıldığının altını çizen Sınıf Tavrı, AKP’nin kamu kurumlarını sermayeye peşkeş çekmek için birbiri ardına söylediği yalanları şöyle sıraladı:

“1. Dünya ülkelerinin önemli bir kısmının özelleştirmeden başarılar elde etti, Türkiye bu konuda geri kaldı.
2. Kamu kurumları kârlı olmadığı için devletin sırtında bir kamburdur ve devlet bu kamburdan biran önce kurtulmalıdır.
3. Kamu kuruluşları piyasanın ihtiyaçlarına yönelik üretim yapamıyor.
4. Katı istihdam yapısına sahip kamu Karumlarında esnek istihdam modelleri uygulanmalıdır.”

AKP yalanlarına karşı PTT gerçekleri

Ülkenin neyi var neyi yoksa yok pahasına satan AKP hükümeti tarafından dillendirilen bu yalanlara bir bir cevap veren Sınıf Tavrı, gerçekleri otaya koydu. Dünyada posta idarelerinin çoğunun kamu kuruluşu olduğuna dikkat çeken Sınıf Tavrı, dünyada hizmet vermekte olan Dünya Posta Birliği (UPU) üyesi 192 ülkenin posta idarelerinin çoğunun kamu kuruluşu olduğunu dile getirdi.

Sınıf Tavrı, özelleşmiş posta idarelerinden biri olan Arjantin Posta İdaresi’nin kısa bir süre önce yeniden devletin eline geçtiğini ifade etti.

AKP’nin iddia ettiğinin aksine PTT’nin kârlı bir kuruluş olduğunu kaydeden Sınıf Tavrı, PTT’nin 2003 yılı sonunda 22 milyon 891 bin TL olan kârını 8 yıl içinde 174 milyon 39 bin TL’ye çıkardığını belirtti. Ayrıca ekonomik krizin etkilerinin Türkiye’de hissedilmeye başlandığı 2008 yılında PTT’nin kârını 377 milyon 292 bin TL’ye çıkardığı ifade edildi.

PTT’nin memleketin her noktasına hizmet götürebilen bir kamu kuruluşu olduğunu dile getiren Sınıf Tavrı, PTT’nin posta-telgraf, kargo işlerinin yanı sıra bankacılıktan fatura tahsilâtına kadar 200’ün üzerinde işlem çeşitliliğine sahip olduğunu kaydetti.

2011 yılsonu itibariyle 4268 işyerinde hizmet veren PTT’nin, en ücra köşedeki köylere kadar dahi hizmet götürebildiğini vurgulayan Sınıf Tavrı, özel sektörün kârlı bulmadığı bu alanlara bir kamu kurumu olan PTT’nin girebildiğine dikkat çekti. Sınıf Tavrı, PTT’nin piyasa mantığına göre yeniden şekillenmesi durumunda ise bu tür hizmetlerin vatandaşlara daha pahalıya mal olacağının altını çizdi.

PTT’nin katı ve verimsiz değil, aksine sermayenin çıkarı için esnek hale getirildiğini dile getiren Sınıf Tavrı, Bakan Yıldırım’ın ifadesine uygun olarak AKP döneminde PTT’nin KİT yapısının esnetilmesinde çok önemli mesafeler aldığı vurgulandı. Bu bağlamda 2009 yılında 5584 sayılı kanunda yapılan değişiklikle Bankalar Kanunu’na tabi olmaksızın PTT’nin bankalara destek hizmeti verebilmesinin sağlandığı hatırlatıldı. Bu çerçevede Aktifbanki Vakıfbank ve Citibank ile yapılan anlaşmalara değinen Sınıf Tavrı, bu bankaların PTT’nin altyapısını kullanarak kredi verme işlemlerinden gelir elde ettiğini dile getirdi.

Haber-Sen’in Aktifbank ile ilgili bilgi edinme başvurusuna değinen Sınıf Tavrı, Çalık Grubuna ait olan bankanın PTT sayesinde elde ettiği muazzam kârlara dikkat çekti.

Peki ya PTT emekçileri…

PTT çalışanlarının önemli bir kısmının sözleşmeli personel olarak, müdür ve üst düzey yöneticilerin ise 657 sayılı kanuna göre istihdam edildiğini belirten Sınıf Tavrı, PTT işyerlerinde çalışan taşeron işçilerinde sendikal ve sosyal haklardan yoksun, güvencesiz ve asgari ücretle çalıştığını belirtti.

Sınıf Tavrı, PTT’nin KİT statüsünden çıkarılarak A.Ş.’ye dönüşmesini öngören tasarının yasalaşması halinde Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir istihdam modelinin oluşturulacağını dile getirdi. Tasarı ile PTT A.Ş. Yönetim Kuruluna, personel politikalarını belirlemede çalışma yaşamını düzenleyen yasaların dışında geniş yetkiler verileceği vurgulandı.

Bültende, PTT’nin A.Ş.’ye dönüştürülmesinden sonra PTT’ye personel alımı, işten çıkarılma, tayin, terfi, ücretlerin belirlenmesi, çalışma koşullarının ve saatlerinin belirlenmesi gibi konularda yetkilerin şirket yönetimine verileceği ifade edildi.

Böylesi bir yetkinin çalışma yaşamındaki mevcut sorunların daha da artmasına yol açacağını kaydeden Sınıf Tavrı, hatta mevcut kazanımların dahi gerisine düşülebileceği uyarısında bulundu. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com