AKP'den büyük rant

AKP'den büyük rant
Cami restorasyonu dediler, iş merkezi çıktı

1956’da yılında İstanbul Fındıklı’daki Süheyl Bey Camii restorasyon projesinden cam cepheli dükkan-cami çıktı. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu projenin restorasyonun mantığına aykırı ama iktidarın zihniyetine uygun olduğunu söyledi

Yetkililer bu cam cepheli lüks dükkanın, tarihi caminin restore edilmiş hali olduğuna inanmamızı bekliyor!

‘TARTIŞMAK BİLE MÜMKÜN DEĞİL’

Konuyu BirGün Gazetesi’ne değerlendiren Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu “Bunun hakkında tartışmak bile mümkün değil, orijinalinden bu kadar uzaklaşan bir restorasyona az rastlanır. Restorasyon açısından kabul edilemez, ortaya çıkan yapı bambaşka bir yapı” diye konuştu.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu: Orijinalinden bu kadar uzaklaşan restorasyon görmemiştim. Halk dava açarsa bu projeye onay veren yetkililer yargılanır.

‘CAMİ TİCARETE ALET EDİLMİŞ’

Son dönemlerde kamu yönetiminin kültür varlıklarına bakışı çarpıklaştığını, restorasyon projelerinin deneyimsiz taşeronlara verildiğini söyleyen Muhcu “Eserler müdahaleler sonucu özgün, tarihi mimari karakterinden uzaklaşıyor. Bu tür yapıların ticari gelire konu edilmesi kabul edilemez. Tarihi yapıların fonksiyonlarını değiştirecek restorasyonlar yapılmamalı. Cami ticarete alet edilmiş. İnanca saygı açısından büyük bir sorun” dedi.

‘İHALEYİ YANDAŞA VERMENİN SONUCU’

İhale süreçlerinin de çok sorunlu olduğunu belirten Muhcu “İşler tanıdık, belli ilişkileri olan kişilere, siyasal yandaşlara dağıtılıyor. Bu yüzden işler niteliksiz oluyor. Buna karşı çıkan devlet memurları ya sürgüne gönderiliyor ya da etkisizleştiriliyor” diye konuştu.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com