AKP'den cemaate son darbe

AKP'den cemaate son darbe
AKP bu kararla cemaati çok kızdırıcak

Cemaatin şiddetle karşı çıktığı dershanelerin kapanmasıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı son noktayı koydu. Bakan Avcı'nın açıklamalarına göre 1 Ocak'tan itibaren dershanelere ruhsat yok.

AKP ve cemaat arasındaki gerginlik büyüyor. Cemaatin önemli bir kolu olan dershanelerle ilgili AKP resmen savaş açtı. Dershanelerin kapanması gündeme geldiğinden beri yaşanan gerilimde AKP hükümeti son darbeyi vurdu. Bakan Avcı'nın bir televizyon kanalına yaptığı açıklamaya göre 1 Ocak'tan itibaren dershaneleriin ruhsatları yenilenmeyecek. Dershaneleri tamamen kaldırmaya kararlı gözüken hükümetin bu kararını Avcı şöyle açıkladı;

"2014-2015 öğretim yılından itibaren dershane, Milli Eğitim sistemi içerisinde olmayacak. Şu anda MEB sistemi içinde. MEB’in ilgili yasasında dershaneler bir üst eğitim kurumuna hazırlamak üzere eğitim veren kurumlar olarak tanımlanıyor. Bu kalkacak. MEB sistemi içerisinde yasal olarak tanımlanmış dershane diye bir kurum olmayacak. Devam ederse biz tanımıyoruz. Bu piyasada MEB’in onaylamadığı, ruhsat vermediği ve denetlemediği kurumlara itibar edilmez. Yasal olarak MEB sistemi içinde olmalarını önleyen düzenlemeyi de yapacağız."

ETÜD MERKEZİ'NE DE İZİN YOK

Yeni öğretim yılında MEB sisteminde dershanelerin yeri olmayacağını söyleyen Bakan Avcı 'Etüd Merkezi' adı altında devam edilmesine de izin verilmeyeceğini söyledi. Kapatılan dershanelerin ne olacağıyla ilgili de; "Dershaneler Ocak ayından itibaren ruhsatlarını alıyorlar. Bu yıl Haziran’a kadar şu anda dershanelerde öğrenim gören öğrenciler devam ediyorlar. Geçtiğimiz Ocak ayında bu dershanelere izin verilmiş. Dolayısıyla onlar da haklı olarak Ocak’ta aldıkları ruhsatlara dayanarak öğrenci almışlar, öğretmenlerle sözleşme imzalamışlar, yer kiralamışlar. 2014 Ocak ayından itibaren ruhsat verilmeyecek. Yasadan da dershane tanımı çıkarılınca daha esnetilmiş, standartları biraz daha aşağı çekilmiş koşullarda özel okula dönüşmeleri için teşvik edilecekler." dedi.

AKP'nin cemaati bitirmek için böyle bir karar verdiği iddia edilirken cemaatin bu karara ne tepki vereceği merak ediliyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com