AKP'den Dershane Atağı

AKP'den Dershane Atağı
17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu sonrası AKP-Cemaat arasındaki savaşta yeni bir aşamaya geçildi.AKP adımlarını hızlandırma peşinde, o adımlardan ilki Dershaneler konusu...

Dershanelere ilişkin tasarı Meclis Başkanlığına sunuldu. Tasarıya göre dershaneler ile gerekli dönüşümü tamamlamayan etüt eğitim merkezleri faaliyetleri 1 Eylül 2015 tarihine kadar devam edebilecek.

TBMM Başkanlığına, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı sunuldu.

Tasarı aday öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte sınav uygulamasını öngörüyor. Aday öğretmenliğe atananlar en az bir yıl fiilen çalışmak, adaylık döneminde herhangi bir disiplin cezası almamış olmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla sınava girmeye hak kazanacak. Sınavda başarılı olanlar öğretmen olarak atanacak.

Tasarıyla Özel Öğretim Kurumları Kanunundan dershane tanımı çıkarılıyor. Bu şekilde Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına veya bu sınavlar kapsamındaki derslere hazırlık niteliğinde kurs açılması da imkan dışına çıkarılıyor.

Kanunun yayımı tarihinde mevcut olan bütün dershaneler ve yeni düzenlemeye uygun olmayan öğrenci etüt eğitim merkezleri faaliyetlerini 1 Eylül 2015 tarihine kadar devam edecek. Bunların özel okullara ve geçici olarak açık öğretim yapan liselere dönüşebilmeleri gerekli dönüşümü yapabilmeleri için bu kurumalara 2017-2018 eğitim öğretim yılının bitimine kadar süre öngörülecek.

Dershanelerde çalışan öğretmenler bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sözlü sınavda başarılı olmaları kaydıyla, öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanabilecek.(MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com