AKP'den Fetullah Gülen'e misilleme ses kayıtları!

AKP'den Fetullah Gülen'e misilleme ses kayıtları!
Fethullah Gülen’in ses kayıtlarında adı geçen rafineri 3.5 milyar varil petrol rezervi bulunan Uganda’nın, ilk rafinerisi

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonları, AKP Hükümeti ile Fetullah Gülen Cemaati’nin Türkiye’de Devlet’e ve Devlet imkanlarına sahip olmak için çıkan büyük güç savaşının ortaya çıkmış hali.

Bu operasyonlardan dolayı Türk yargı sistemine, polise, devletin memurlarına baskılar uygulanmış, memurların görev yapmaları önlenmiş ve halen devam eden skandal gelişmeler gündemi sarsmaya devam etmekte.

İnternet ortamına; AKP’lilerin rüşvet pazarlıkları, yaptıkları yolsuzlukların ses kayıtları verilince bu defa da Fetullah Gülen’in ses kayıtları misilleme olarak internet ortamına yüklendi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Uganda’da bir rafineri için ihale açılmış, dünya çapında 75’i bulan şirket talepte bulundu; ancak 6 konsorsiyum kısa listeye alındı.Bu şirketler ise

-Çin’den China Petroleum Pipeline Bureau

-Japonya’dan Merubeni Corporation

-İngiltere’den Petrofac

-Rusya’dan RT-Global Resources

-Güney Kore’den SK Energy  

-Hollanda sahipliğindeki Vitol oldu

Listede Türk şirket olmadığı öğrenildi.

Fetullah Gülen’in gündem yaratan ses kayıtlarında, Uganda’daki bir petrol rafineri projesi dikkat çekiyor. Kayıtlara göre, Gülen’e bilgi veren kişi, Uganda Devlet Başkanı haber göndererek, rafineri ihalesine büyük Türk şirketlerin katılmasından duyacağı memnuniyeti ifade ediyor. Aynı kişi, rafineriyi Türkiye’den Koç Holding’i teklif edebileceklerini söylerken, daha sonraki bir görüşmede, Koç Grubu’na henüz teklif götürülmediği belirtiliyor.Doğalgaz ithalatı yapan Fatih Baltacı’nın iki ayrı ülke ile görüştüğü fakat ilgili bulamadığı da kaydediliyor. İşte sözü geçen bu rafineri, aslında Uganda için oldukça önem taşıyor. Çünkü rafineri, hayata geçtiğinde

-Ülkenin ilk petrol rafinerisi olacak

-Günde 60 bin varil petrol işleme kapasiteli rafineri

-Yaklaşık 3 milyar dolara mal olacak

-Rafinerinin 2017-18 gibi devreye girmesi bekleniyor

Yaklaşık 3 milyar dolara mal olacak rafineri, Uganda’nın batısında inşa edilecek.

Rafineride, Çinli CNOOC, Fransız Total SA ve İngiliz Tullow Oil’in çıkarttığı ham petrol işlenecek. Rafineri projesinin finansmanından ise yüzde 40 Uganda devleti, yüzde 60 ise ihaleyi kazanan şirket sorumlu olacak. Rafineriden çıkacak ürünler sadece Uganda değil, Afrika’da birçok pazara sunulacak.

Nijerya, Angola, Güney Sudan ve Uganda, Sahra Altı Afrika’nın en büyük petrol yataklarına sahip ülkeler.

-Uganda’da yaklaşık 3.5 milyar varil petrol olduğu tahmin ediliyor

-Rafinerinin kapasitesi günlük 60 bin varil olacak

-Uganda’nın batısında Hoima’da inşa edilecek

Rafineride üretilecek ürünler, sadece Uganda değil, Ruanda, Burundi, Sudan, Kenya ve Tanzanya gibi diğer ülkelere de verilecek.

Rafineride dizel, benzin, gaz yağı, jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünleri üretilecek.

Fethullah Gülen’le 14 Ekim 2013’de yapılan telefon görüşmesinde Koç Grubu’na ait Tüpraş rafinerisine yapılan denetim konuşuluyor.

Ekimde gerçekleştiği belirtilen bu görüşmede Gülen, “Zannediyorum tedbir aldılar, haberdardılar” diyor. Bilgi veren kişi de teşekkür ettiklerini ifade ediyor. Tüpraş’a ilk denetimi geçtiğimiz yıl temmuzda yapıldı. İkincisi ise aralıkta gerçekleşti. Bu arada Fettullah Gülen’e bilgi veren kişi Mustafa Koç’un kendisini aradığını, memnuniyetle sponsor olmak istediklerini söylüyor. Ayrıca Adnan Polat’ın da destek olacağı belirtiliyor.  Bahsedilen sponsorluk kasım ayında Lütfi Kırdar’da yapılan Muharrem Orucu İftarı’na. Koç ve Polat bu iftarın sponsorluğunu üstlendi. Koç Grubu ayrıca Türkçe Olimpiyatları’nın sponsorları arasında da yer almıştı.

The Observer gazetesinde 20 Temmuz 2012’de yer alan bir haberde, “Milyar dolarlık petrol rafinerisi için uluslararası şirketler yoğun şekilde lobi yapmaya başladı. Çinli CNOOC ve China National Petroleum Corporation’un yanı sıra Fransız,  Rus, Türk ve İranlı şirketler lobi yapıyor” denildi.

Telefon kayıtlarında adı geçen, Uganda’daki rafineri ihalesi için, ortağı olan iki ayrı ülkeyle görüştüğü öne sürülen işadamı Fatih Baltacı, Rusya’dan doğalgaz ithalatı yapıyor. Baltacı’nın şirketi olan Enerco’da yüzde 40 Avusturyalı OMV’nin ortaklığı bulunurken, Rus Gazprom’un da şirkete yakınlığı biliniyor.

Batı Hattı’ndan yılda 2.5 milyar metreküp doğalgaz ithal etme hakkını elinde bulunduran Enerco’ya, Rus Gazprombank’ın da ortak olacağı bilgisi geçtiğimiz yıl basında yer almıştı. Türkiye’de büyük çaplı yatırımları olan Azeri enerji devi Socar da, Baltacı ve Fettah Tamince ile doğalgaz ticaretinde ortak olmuştu.Fethullah Gülen ile ona bilgi veren kişinin arasında 25 Aralık’ta gerçekleştiği belirtilen konuşmalardan birinde de Bank Asya’dan para çekilmesi konusu var. Konuşmada THY’nin yaklaşık 300 milyon TL’lik parasını çekebileceği ayrıca bir bankanın da benzer bir eylem gerçekleştirebileceği Fethullah Gülen’e aktarılıyor. Konuşmada geçen ‘banka’nın Takasbank olduğu iddiası ediliyor. Konuşmanın gündeme gelmesinin ardından kamu kuruluşlarının Bank Asya’dan çektiği paranın 900 milyon liraya kadar ulaştığı öne sürüldü. Ancak bu rakam konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

Gülen’e bilgi veren kişi cemaate yakın kişilerin 2001’de olduğu gibi bankaya destek olmak için kaynak arttırabileceğini belirtiyor. Fethullah Gülen’de bunu onaylıyor. Ancak Bank Asya’ya destek için ne kadar kaynak aktarıldığı net olarak bilinmiyor.

Gülen’in telefon görüşmelerinin sızmasının ardından dün THY’den de bir açıklama yapıldı. THY’nin açıklamasında “Yayınlanan haberlerde yazılan olaylar ve rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır ve halen ilgili bankada THY nakdi bulunmaktadır” denildi.

Açıklamada aralık ayının son haftasındaki dalgalanma sonrası ihtiyaç duyulan likiditeye yönelik gerekli aksiyonlar alındığı belirtildi. Böylece THY, Bank Asya’dan para çektiğini açıklamış oldu. Ancak THY, ne kadar para çektiğini ve bankada kalan parasının miktarını açıklamadı. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com