AKP'den Galataya alkol ayarı!

AKP'den Galataya alkol ayarı!
45 yıllık işletmeciyi Galata Kulesi’nden atıyor

Daha önce açık alanda içki içilmesini yasaklayan belediye, bölgede kapattığı tekel bayilerinin ardından, şimdi de “Galata Kulesi”nin işletmesine el koydu.

Yaklaşık 45 yıldır Kardeşler Ailesi tarafından işletilen Galata Kulesi’ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi el koydu. Belediyenin temmuz sonuna kadar sözleşmesi olan aileye, hiçbir gerekçe gösterilmediği ortaya çıktı. Galata çevresinde içkisiz alan yaratmak için daha önce bölgedeki tekel bayiler kapatılmış, kule çevresinde içki içilmesi de yasaklanmıştı. Bu karar sonrası kuleye el koyan belediyenin, önümüzdeki hafta itibariyle işletmeyi kendi şirketi olan Beltur’a vereceği açıklandı.

Bir dönem iş adamı Ferit Şahenk’in de ilgilendiği belirtilen Kule, 45 yıl önce Erol Kardeşler’ce iç restorasyonunu da üstlenmek şartı ile işletmeye açıldı. Kule içindeki restoran ve ziyaretçi girişleri aile tarafından organize ediliyordu.

Yargı yolu da kapalı

Halen ailenin ikinci kuşağı Hakan Kardeşler tarafından işletilen kule, pazartesi gününden itibaren boşaltılacak. Galata Kulesi Yetkilisi Hakan Özçapak, her yıl temmuz ayında yenilenen kira kontratının belediye tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini anlattı.

Bu noktada belediyenin herhangi bir gerekçe göstermediğini anlatan Özçapak, yasadaki kanunlar gereği belediyelerin kiraladıkları işletmelere 1 ay önceden haber vermek suretiyle el koyabildiğini aktardı. Bu aşamada kendilerine kuleyi boşaltmaktan başka çare kalmadığını aktaran Özçapak, yargı yolunun da sözleşme gereği kapalı olduğunu söyledi.

80 kişiyi işsiz bıraktı

KULE Yetkilisi Hakan Özçapak, kule için aylık 2 bin TL kira verdiklerini açıkladı. 80 çalışanın sözleşmesine de son vermek zorunda kaldıklarını belirten Özçapak, “Sözleşme temmuzdan temmuza yenileniyordu. 2012 yılında buradan 5 milyon TL ciro elde ettik. Geçen hafta İBB’ye bağlı olan Beltur yetkilileri geldi ve artık kendilerinin işletmeci olacaklarını söyledi” diye konuştu.
Alkol yasağı genişliyor

GEÇEN yıl alınan bir kararla Galata Kulesi çevresinde içki içmek yasaklanmıştı. Çevre kirliliği yaratıldığı ve çok fazla gürültü yapıldığı gerekçesi ile alınan bu kararın ardından çevredeki tekel bayileri de kapatıldı. İçki satışının da yapıldığı kule içindeki restoran da farklı gerekçeler ile birkaç kez mühürlendi. Son olarak belediye kuleye tamamen el koydu.

Tam 45 yıllık serüven

KAPISI kapalı, içi boş yangın kulesiyken 1967’de Haşim İşcan döneminde restorasyonu yapılmak istenmiş. Daha sonra Kardeşler Ailesi’nce restore edilen kulede 9 kat oluşturulmuş. İşletme ihalesi de Kardeşler tarafından alınan kulede iç dekorasyon ve işletme süreçleri başlamıştı. Turizm sezonunda binlerce kişinin gezdiği Galata Kulesi’nin konukları mevsime göre değişiyor. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com