AKP'den hekimlere Gezi ayarı

AKP'den hekimlere Gezi ayarı
Yeni torba yasa tasarısı, acil duruma müdahale etmek isteyen hekimlere yaptırım getiriyor.
 Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ve CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, sağlıkla ilgili torba yasa tasarısının ruhsatsız sağlık hizmeti sunumuna getirilen hapis ve para cezasına ilişkin maddesinin sakıncalı olduğunu söyledi.
 
Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan ve TBMM Genel Kurulu’nda haftaya görüşülmesi beklenen, içinde tamgün düzenlemesinin de bulunduğu tasarıdaki maddeye göre, “Ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce hizmet verdirenler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile” cezalandırılacak. Komisyon görüşmelerinde CHP’li vekiller, “Maddenin, Gezi olaylarında sahra hastaneleri kuran ya da sokakta polisin müdahalesinden dolayı yaralanan insanlara sağlık hizmeti veren hekimleri ve tıp öğrencilerini anımsattığını” söyleyerek Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na, “Maddenin tasarıya ne zaman dahil edildiğini” sordu. Müezzinoğlu “martta girdi” diyerek düzenlemenin Gezi ile ilgisi olmadığını öne sürdü.
 
Müezzinoğlu: Suç duyurusu yaparız
 
CHP’li Aytun Çıray ise bu haliyle bile maddenin sakıncalı olduğunu açıkladı. Çıray, “Ucu açık. Kimlerin ruhsatlanması gerektiği belli değil. Şirketler mi, özel hastaneler mi, muayenehaneler mi ruhsat alacak, belirlenmeli” dedi. Çıray, “Madde yürürlüğe girerse acil durumda insanlara yardım eden hekim ve görevliler cezalandırılacak. ‘Açılın ben doktorum’ tarihe karışacak” değerlendirmesini yaptı.
 
Öte yandan İstanbul’da bir konferansa katılan Sağlık Bakan Müezzinoğlu, Gezi Parkı ve sonrasındaki eylemlere katılan sağlık çalışanları ile ilgili “Değerlendirmelerimizi yapıp gerektiğinde savcılığa suç duyurusunda bulunuruz” dedi.(SBK)

Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com