AKP'den ilk açıklama

AKP'den ilk açıklama
CHP’nin Kürt sorunun çözümü için hazırladığı yol haritasının görüşüldüğü zirve sonrasında açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, CHP’nin komisyon önerisinin, TBMM’deki diğer partilerin desteği olmadan mümkün olmadığını ifade etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen ve CHP’nin Kürt sorunun çözümü için hazırladığı yol haritasının görüşüldüğü zirve sonrasında açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, CHP’nin komisyon önerisinin, TBMM’deki diğer partilerin desteği olmadan mümkün olmadığını ifade etti. Çelik, bu desteğin sağlanamaması durumunda AKP ile CHP milletvekillerinden oluşan istişari nitelikte komisyon kurulması önerisinin AKP tarafından masaya getirildiğini söyledi. 
 
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve her iki partinin kurmaylarının katılımıyla AKP Genel Merkezi’nde yapılan terör zirvesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Zirvenin olumlu geçtiğini belirten Çelik, CHP’nin sorunun çözümü için getirdiği yöntem önerisi konuşulduğunu ifade etti. CHP’nin önerisinin bir takım tespitler de içerdiğini ifade eden Çelik, CHP’nin önerisinde kamuoyuna yansıdığı gibi TBMM içinde ve dışında iki komisyon kurulması unsurlarının bulunduğunu kaydetti. TBMM içinde temsil edilen siyasi partilerin vereceği üyelerden oluşacak “Toplumsal Mutabakat Komisyonu” ile meclisin dışında kurulacak “Akil Adamlar Komisyonu” öngören teklifin Başbakan Erdoğan ve AKP tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden Çelik, şunları söyledi: 
 
“Partimizin Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nden bu yana bu meseleye yönelik olarak partilerin katkısını önemsediğimizi belirttik. Yüzde 1 üzerinde oy alan partilerin ve STK’ların görüşleri bizim ajandamıza girdi. Sayın Başbakan bu meselenin bir milli mesele olduğunu defalarca belirtti. Biz Ak Parti olarak her türlü katkıya açık olduğumuz bir kez daha söylüyoruz.” 
 
-“CHP’NİN TEKLİFİNDE BİR ÇIKMAZ VAR”- 
 
AKP’nin olumlu karşılamasına rağmen CHP’nin teklifinde bir çıkmaz olduğunu belirten Çelik, “Bilindiği gibi Toplumsal Mutabakat Komisyonu adlı bu mekanizma bir ihtisas komisyonu olarak hayata geçemez ancak bir teamüli komisyon olabilir. Bunun olması için de meclisteki partilerin tam mutabakatı gerekir. Şu anda CHP’nin girişimine MHP olumsuz bakmaktadır” dedi. Başbakan Erdoğan’ın tüm muhalefet partilerinin bu yöntemde mutabık olması halinde ilkesel olarak CHP’nin önerisine karşı olmadıklarını belirttiğini söyleyen Çelik, “Meclis dışındaki akil adamlar heyetinin oluşması da ancak TBMM’de Toplumsal Mutabakat Komisyonu’nun hayata geçmesiyle mümkündür” diye konuştu. 
 
-BİR İHTİMAL DAHA VAR- 
 
CHP’ye şu aşamada TBMM’deki diğer iki muhalefet partisi olan MHP ve BDP’yi ikna etme görevi düştüğünü söyleyen Çelik, CHP’nin bu ki partiyi ikna edememesi durumunda bir yeni yöntem önerisinin de AKP tarafından sunulduğunu açıkladı. AKP’nin önerisine göre söz konusu komisyonun hayata geçmemesi durumunda “AKP’nin konu hakkında her katkıya açık olduğunu göstermek için” yeni ve istişari nitelikli bir komisyon kurulması için düğmeye basılacak. Bugün yapılan zirveye katılan isimlerden oluşacak ve Meclis dışında çalışacak yeni bir mekanizma olacak. Çelik bu yöntemin bizzat Başbakan Erdoğan tarafından masaya getirildiğini söyledi. 
 
-ULUDERE ÖNERİSİNE YANIT YOK- 
 
AKP’nin meseleye “güvenlik eksenli politikalarla” yaklaşmadığını vurgulayan Çelik, toplantıda AKP tarafının bugüne kadar sorunun çözümü yönünde attığı adımların özetinin CHP tarafına iletildiğini de söyledi. Basın açıklamasının ardından soruları kabul eden Çelik, CHP’nin MHP ve BDP’yi ikna etme sürecine katkısının olup olmayacağı yönündeki soruyu, “Bu görev CHP’nindir. Uzlaşma çıkarsa ilke olarak taraftarız” şeklinde yanıtladı. Çelik Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan’a yaptığı “Birlikte Uludere’ye gidelim” önerisi hakkında ne cevap verdiği yönündeki soruya ise “Sayın Başbakan’ın bu konuda yanıtı olmadı. Bakanlarımız ve hanımefendi bölgeyi ziyaret etti. Böyle bir ikili ziyaret gündemimizde yok” yanıtını verdi. 
 
-BU MESELE MHP’NİN YAKLAŞIMIYLA ÇÖZÜLMEZ- 
 
CHP’nin de AKP’nin önerisine sıcak baktığını söyleyen Çelik, “Biz bu konuda diyaloğa açığız. Bu meseleyi, sadece güvenlikçi açıdan görenler, bu meselenin çözümünde diyalog ve istişare arayanlara karşı olumsuz bir dil kullananlar, bu meselenin sonuçlarında doğan toplumsal barışın olumsuz etkilenmesi ya da siyasetteki uzlaşma zeminlerinin tahrip edilmesi açısından milletimiz önünde sorumlu olurlar. Bu sorumluluk gerektiren bir meseledir. MHP’nin kullandığı dille ele alınacak bir mesele değildir” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin zirve sonrası Kürt sorunun da yeni bir sayfa açıldığını söyleyip söyleyemeyeceklerini sorması üzerine de Çelik, ”Biz yeni bir sayfa açıldı demiyoruz. Biz zaten Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi sürecini sürdürüyoruz. Burada söz konusu olan bu çerçevede her türlü katkıya açık olduğumuzun altını çizen bir mekanizmadır bu” diye konuştu.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com