AKP’den İsrail’e “gizli destek”

AKP’den İsrail’e “gizli destek”
Moskova-Şam seferini gerçekleştirirken ABD’nin verdiği istihbarata dayanılarak geçen ekim ayında Esenboğa Havalimanı’na indirilen Suriye uçağında el konulan malzemeye ilişkin kritik bir ayrıntı ortaya çıktı.

Türkiye’nin geçen ekim ayında kargo bölümünde silah ve mühimmat bulunduğu gerekçesiyle Esenboğa Havalimanı’na indirdiği Suriye uçağında el konulan radar parçalarının, Rus yapımı orta irtifa radar güdümlü SA-6 savunma sistemi olduğu, bu sistemin de Türkiye sınırında değil, İsrail sınırında konuşlu olduğu öğrenildi.
 
Türkiye’nin bu parçalara el koymasından birkaç ay sonra İsrail uçaklarının Suriye radarlarına görünmeden sınırından geçerek Şam yakınlarında bir hedefi vurması da dikkat çekti.
 
Moskova yönetiminin “çift kullanımlı olarak açıkladığı” malzemeler Rus yapısı orta irtifa radar güdümlü SA-6 savunma sistemine ait bazı radar yedek parçalarını kapsıyordu.
 
Suriye yönetiminin bu sistemleri, hava unsurlarını tehdit olarak algılamadığı Türkiye’ye yönelik olarak değil, İsrail uçaklarına karşı savunma amaçlı olarak ülkenin güneyinde konuşlandırdığı öğrenildi.
 
Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, bu sistemlerin arıza yapması ve yedek parça sorununun ortaya çıkması durumunda Suriye’nin güneyde İsrail’e karşı konuşlandırdığı hava savunma sistemlerinin bütününde önemli bir gedik açılmasına neden olacağına işaret ederken birkaç ay sonra İsrail uçaklarının Suriye savunma sistemini çok rahat biçimde aşarak Şam yakınlarındaki bir hedefi bombalamasının dikkat çekici olduğunu belirtti.
 
Aynı kaynaklar, söz konusu savunma sistemlerinin, konuşlu ülkenin hava sahasında birbirine ekli halkalar oluşturduğunu, bu halkalardan birinin kopmasıyla, sisteminin içinde bir kör nokta oluşacağını ve oluşan bu kör noktanın savunma sisteminde gedik yaratacağını dile getirdi. (CTK)
 
Kaynak: Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com