AKP'den kirli seçim oyunları

AKP'den kirli seçim oyunları
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray İzmir’de AKP’nin ilçelerde seçim kazanmak için usulsüzlük yaptığını iddia etti.

AKP’nin İzmir’de kritik olan ilçelere kazanma şansının düşük olduğu büyük ilçelerden seçmen kaydırdığını iddia edene CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray İzmir’de Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere ve Konak’tan Bayındır, Kiraz, Aliağa gibi ilçelere seçmen nakledildiğini öne sürdü.
 
AKP’nin seçimlerde her türlü kirli oyuna baş vurduğunu belirten Aytun Çıray Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü’nün görevden alınmasını “kirli seçim oyunlarının ete kemiğe bürünmüş hali” olarak nitelendirdi. Çıray, “Bir gün SEÇSİS sistemini uygulamaya sokanlar ve ona alet olanlar da yargı önüne çıkacak” diye konuştu.
 
Çarpıcı iddialarda bulunan Aytun Çıray “İzmir’de seçim almanın imkânsızlığını gören AKP iktidarı, kendi meşruiyetini kaybettiği yetmiyormuş gibi seçimlerin meşruiyetini de tartışmalı hale getirecek bir tutum içine girme izlenimi vermektedir. İzmir’de AKP, devlet olanaklarını kullanarak, çok nüfuslu ilçelerden seçim sonuçlarının etkilenebileceği çevre ilçelere seçmen kaydırma çabalarına girmiştir. Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü’nün görevden alınması ile adeta kirli seçim oyunları ete kemiğe bürünmüştür” şeklinde konuştu.
 
Seçim güvenliğiyle ilgili endişelerini İçişleri Bakanı Efgan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesine dönüştüren Çıray, şunları kaydetti:
 
“Bugüne kadar Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere ve Konak gibi büyük ilçelerden Bayındır, Kiraz, Aliağa vb. gibi ilçelere seçmen nakli olmuş mudur? Olmuşsa bu seçmenlerin sayısı ilçelere göre ne kadardır? Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü hangi gerekçelerle görevinden alınmıştır? Görevden alınma nedeni iddia edilen seçmen nakillerine karşı direnmiş olması mıdır?” (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com