AKP’den Kocasakal’a baskı

AKP’den Kocasakal’a baskı
AKP hükümetinin İstanbul Barosu yönetimine olan baskısı git gide artıyor. Adalet Bakanlığı'ndan Baro'ya yeni bir yaptırım daha geldi.

Balyoz davasındaki tutum gerekçe gösterilerek İstanbul Barosu yönetimine ‘yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs’ suçlamasıyla açılan dava, Adalet Bakanlığı ile barolar arasında krize dönüştü.
 
Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; İstanbul Barosu staj eğitimini tamamlayan 100 kadar genç avukatın ruhsatnamesini onaylanmak üzere Türkiye Barolar Birliği’ne yolladı.
 
Barolar Birliği usul gereği listeyi Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Ancak Adalet Bakanlığı, İstanbul Barosu’na Balyoz davası nedeniyle açılan davayı gerekçe göstererek, hiçbir işlem yapmadan evrakı Barolar Birliği’ne iade etti. Barolar Birliği ise yetkisini kullanarak kararında direndi ve ruhsatları onayladı.
 
Adalet Bakanlığı yetkilileri “hukuki süreç” nedeniyle işlem yapılmadığını ifade etti. Barolar Birliği Başkanı Ahsen Coşar ise “bu yönde kimi duyumlar aldığını” söylemekle yetindi. Şimdi Adalet Bakanlığı’nın usul gereği ruhsatnameleri onaylaması ve ardından da dava açması bekleniyor. Ayrıca 80 başvurunun daha hâlâ işleme konmadığı da öğrenildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com