AKP’den nükleer enerji fetvası!

AKP’den nükleer enerji fetvası!
Halkı nükleer enerjiye ikna edemeyen hükümet şimdi de fetva verdirdi!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından “Çevre ve Din Bağlamında Nükleer Enerji” konulu konferans düzenlendi.
 
İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Ölmez, konuşmacı olarak katıldı.
 
Kişi başına düşen enerji miktarının ülke açısından önemine değinen Prof. Dr. Halis Ölmez, "Nükleer enerjinin neden din bağlamında değerlendirildiği sorulabilir. Nükleer enerjinin çevre ve din bağlamında değerlendirmemizin nedeni çevreye çok önem veren bir dinin mensubu olmamızdır. Enerji, ekonomik ve sosyal kalkınma için temel girdilerden birisi durumundadır. Artan nüfus, şehirleşme, sanayileşme, teknolojinin yaygınlaşması ve refah artışına paralel olarak enerji tüketimi kaçınılmaz bir şekilde büyümektedir.
 
“GELİŞMİŞLİK GÖSTERGESİDİR”
 
Günümüzde, kişi başına düşen enerji tüketimi veya daha doğru olarak; bir birim enerji tüketimi ile sağlanan üretim ve refah seviyesi, ülkelerin ve milletlerin bir gelişmişlik göstergesi olarak kullanılmaktadır.Nükleer enerji bir atomun çekirdeğinde gerçekleşen reaksiyonlar sonucu oluşan enerjidir. Çekirdek reaksiyonları genel olarak bir kütle kaybı ile gerçekleşir ve bu kütle kaybı da, 1905 yılında Einstein tarafından önerilen meşhur E=mc2eşitliğine göre enerjiye dönüşür. Bu enerji ise olağanüstü büyüklükte bir enerjidir” dedi.
 
“PROPAGANDALARA ALDANMAYIN”
 
Nükleer santrallerin kurulmasındaki sürece değinen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Ölmez, "Tüm dünyada bir santralin kurulması, işletilmesi ve kaldırılması daima uluslararası denetim altındadır. Yani hiçbir ülke kafasına göre bu nükleer santralleri kuramaz. Bugün onun için İran'a ve Kuzey Kore'ye nükleer enerji konusunda baskı yapılıyor. Uluslararası anlaşmalarda belirlenen sınırların dışına çıkmakla uluslararası arena da itham ediliyorlar. Bir nükleer santralin maliyetinin yüzde 40'ını da güvenlik oluşturmaktadır. Nükleer atıklar konusu ise kuşku ile yaklaşılan bir konudur. Fakat ülkeler kendi nükleer atıklarını satın alıp işleyip enerjiye çevirebilme teknolojisi bulunan Fransa ve Rusya'ya satmamaktadır. Çünkü ülkeler atıklarını şimdi rezerv ediyor ve ileri de onları da değerlendirmeyi hedefliyor. Bugün nükleer santrallere sahip olan ülkeler en gelişmiş ülkelerdir. Önemli olan gerekli şartları sağlamaktır. Eğer gerekli olan önlemler alınmazsa her alanda kazalar meydana gelebilir. Bunun için bilimsel verileri incelemeden propagandalara aldanmamak gerekir" dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com