AKP'den ÖSYM için skandal yasa!

AKP'den ÖSYM için skandal yasa!
AKP ÖSYM skandallarını örtbas etmek için yasa çıkardı!
Ali Demir'in Başkan olmasından sonra adı birçok skandal da geçen ÖSYM için AKP yasa çıkardı. Geçen hafta Meclis'ten geçen  torba yasaya iliştirilen ÖSYM yasasını  Türk Tabipler Birliği (TTB) ortaya çıkardı.
 
Yeni çıka bu yasayla ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar Bilgi Edinme Hakkı Yasası’nın kapsamı dışına çıkartıldı. Yasaya muhalefet milletvekilleri sert tepki gösterirken ÖSYM bürokratları “soru bankasındaki soruların birden fazla sınavda kullanıldığı, ileride yapılması planlanan elektronik sınavlar için sorulara ihtiyaç duyulacağı, soru bankasının ihtiyaç ölçüsünde yenilenemediği” belirtti.
 
AKP'nin ÖSYM için çıkardığı bu yasa ile birlikte soru ve yanıtlar, Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında yer almayan devlet sırrı, ticari sır, istihbarat, kişilik hakkı gibi soru sorulamayan, bilgi istenemeyen konular arasına sokuldu.
 
Skandal yasayı meydana çıkaran Türk Tabipler Birliği’nden yapılan açıklama ise şöyle:
 
Bu Yasa ile engellenen, sınav soru ve yanıtlarının bir biçimde elde edilmesi halinde bunların yayınlanıp tartışılması değil, isteyenlere Kurum tarafından verilmesidir. Günümüz teknolojik araçları düşünüldüğünde sınav soru ve yanıtları her koşulda öğrenilerek, açıklanabilecektir. Bu koşullarda, ÖSYM’nin getirdiği engel, sadece erişimi güçleştirecek, vatandaşlar arasında eşitliği zedeleyecektir.
 
“ÖSYM tarafından özellikle son yıllarda yapılan sınavlardaki ağır sorunlar ve bunların karşısında yönetimin izlediği tutum unutulmuş değildir. Hemen her sınavda kimi zaman soruların güvenliğinin sağlanamadığı çoğu zaman da sorulardan bir kısmının yanlış olduğu kısa zamanda anlaşılmıştır.
 
“Kurumlar, kamu hizmetini iyi yapmalı ve yaptığı işlerin hesabını verebilmelidir. Kamu hizmetinin iyi yapılıp yapılmadığının denetlenebilmesinde en önemli unsur ise açıklığın sağlanmasıdır. ÖSYM, hesap verebilen yönetimin gereği olarak, yaptığı sınavların soru ve yanıtlarını kamuoyu ile paylaşmalı; bilimsel yöntemlerle ortaya konulan eleştirileri karşılayabilecek bir yönetim yapısını da oluşturmalıdır.” (BCE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com