AKP'den 'Taşeron cumhuriyeti' yasa tasarısı

AKP'den 'Taşeron cumhuriyeti' yasa tasarısı
Ucuz, güvencesiz ve geçici çalışmayı, bilinen adıyla taşeronluğu kurumsallaştırmaya ve bu konuda kamuoyunu ikna etmeye çabalayan AKP hükümeti, yine bilindik yola başvurdu. Yandaş medyaya servis edilen tasarıya göre, taşeron çalışmayı yaygınlaştırmayı amaç


 
AKP hükümeti daha öncede birçok kez yaptığı gibi hayata geçirmeyi hedeflediği düzenlemeleri şeffaf bir biçimde kamuoyuyla paylaşmak yerine, yandaş basına servis etti. Son olarak konuyla ilgili geçtiğimiz cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında toplanan Üçlü Danışma Kurulu sonrası açıklama yapmaktan kaçınan hükümet, yine yandaş medyanın kapısını çaldı.
 
Servis edilen haberi allayıp pullayarak kamuoyuna sunan Star gazetesi ise “Taşeron işçiler için devrim niteliğinde değişiklikler” yapılacağını ileri sürdü.
 
Hükümetin amacı güvencesiz çalışmayı önlemek değil, yaygınlaştırmak
 
Star gazetesinden Hüseyin Özay’ın ulaştığını bildirdiği taşeron işçilerle ilgili hazırlanan yasa tasarısına göre, 5 ayrı düzenleme yapılacak. ‘4857 Sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarı Taslağı’ adı verilen düzenleme ile taşeron şirketlerle sözleşmeler 3 yıllık olacak. Daha önce servis edilen haberlerde ise bu sürenin 5 yıl olacağı öne sürülmüştü.
 
Star gazetesinin söz konusu değişiklikle işçilerin her yıl işten atılma endişesi yaşamayacağını iddia etmesine rağmen 3 yılın sonunda iş güvencesi olmayan taşeron işçinin yine işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalacak olmasına değinmemesi dikkatlerden kaçmadı.
 
Asıl işlerde de taşeron çalıştırılabilecek
 
“Taşeron işçi” olarak bilinen ve bugün itibariyle sayıları 1,7 milyona ulaşan “alt işveren işçileri” ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı taslağına göre, mevcut yasadaki sınırlamalar kaldırılarak asıl işlerin de alt işveren tarafından yapılabilmesinin önü açılacak. Bu bağlamda, taslakta “alt işveren tanımı” değiştirilecek. Buna göre, alt işverenin tanımı, “Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerde veya asıl işin bir bölümünde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçileri sadece o işyerinde çalıştıran diğer işverene alt işveren denir” şeklinde değiştirilecek.
 
Ayrıca taslakta, taşeron işçilerin ücretlerinin, emsal işlerde çalışan kadrolu işçilerden az olamayacağı hükmüne yer verileceği iddia ediliyor.
 
“Artık taşeron işçi de kıdem tazminatı alabilecek” iddiasıyla kıdem hakkı ortadan kaldırılacak
 
Öte yandan, uzunca bir süredir kıdem tazminatını gasp etme planını hayata geçirmeye çalışan hükümet, bu taslakta da konuyu gündeme getirerek, yapılan düzenlemeyle taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenebileceğini öne sürüyor.
 
Yapılacak değişiklikle taşeron işçilerin kıdem tazminatı ödemelerinden alt işveren kadar asıl işverenin de sorumlu olacağı ifade ediliyor. Oysa zaten 4857 sayılı İş Kanunu'nda ‘asıl işveren ile alt işverenin işçiye karşı müteselsil (birlikte) sorumlu’ olduğu ifadesi yer alıyor. Kanunda olmasına karşın fiiliyatta uygulanmayan bu hüküm, yapılacak düzenlemede yeniymiş gibi sunularak halk yanıltılıyor. Ayrıca yeni düzenlemede hükümetin kıdem tazminatının fona devredilmesi konusunda kararlı olduğu görülüyor. Taslakta, işçiler adına bireysel kıdem tazminatı hesabı açılarak kıdem tazminatı haklarının bu hesapta toplanacağı ifade ediliyor.
 
Taşerona “ücret garantisi geliyor” aldatmacası
 
Taslakta, “Asıl işveren, alt işverenin yani taşeron şirketin ücretleri düzenli ödeyip ödemediğini aylık bazda takip edeceği, ücretlerin düzenli ödenmemesi halinde asıl işverenin, hakedişlerden kesinti yaparak işçi ücretlerini ödeyeceği” belirtiliyor. Ancak bu şekilde sorumluluğu asıl işverene yükleyerek kenara çekilen devletin, bu durumda caydırıcı bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı bilinmiyor.
 
Aynı zamanda taslakta, “Olası bir iflas veya haciz durumunda da işçi ilk alacaklı olacak. Haciz işlemleri, işçilerin ücret bedelleri ayrıldıktan sonra gerçekleştirilecek” deniyor. Fakat birçok işverenin kağıt üzerinde şirkete ait hiçbir mal göstermediği hileli durumlarda işçilerin alacağını nasıl temin edeceği sorusuna yanıt verilmiyor. (IUK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com