AKP'den vatandaşa sağlık kazığı!

AKP'den vatandaşa sağlık kazığı!
AKP döneminde alınan katkı payı ücretleri % 45 arttı.
AKP Hükümeti döneminde çalışanlar ile emeklilerden hastane, eczane ve emekli maaşı üzerinden alınan 11 farklı katılım payı ücreti alınmaya başladı. Şu parası bu parası derken yurttaşlar isyan ediyor. İlaç katılım payı, muayene katılım payı, reçete ücreti, tetkik farkı ücreti, erken muayene farkı gibi farklı isimlerle alınan ücretler, ekonomik zorluklarla boğuşan hastaların belini büküyor.
 
CHP Manisa milletvekili, eczacı Özgür Özel ise yurttaşlardan alınan katkı katılım payları oranının yüzde 12'den, AKP iktidarı döneminde yüzde 45'e çıktığını vurgulayarak "Bazı ülkelerde bir, bazılarında iki katılım payı alınıyor. 11 farklı katılım payı alan tek ülke Türkiye" diye konuştu. yÇeşitli isimlerle alınan farklı katılım payları çalışan SGK'lı yurttaşan, hastane ve eczane kanalından alınıyor. Emekli olan yurttaşlar da ise eşdeğer ilaç fiyat farkı eczaneye ödeniyor, bunun dışında kalan katılım paylarının tamamı emekli maaşından kesiliyor. Birçok emekli, halen bu kesintileri tam olarak bilmiyor ve maaşındaki kesintiyi gördüğünde şaşırıyor, bazen de bunun sorumlusu olarak bankayı görüyor. Bu kesintiler nedeniyle yurttaşlar, çok sayıda katılım payı vermemek için çoğu zaman belli bir fiyatın altında olan ilaçları doktora gidip muayene olmadan direk eczaneye giderek parasıyla alıyor. Bu noktada da bilinçsiz ilaç kullanımı gündeme geliyor.
 
Katılım paylarına son olarak dakikalarca beklenerek telefon ile alınan randevunun da eklendiğini ve sayının 11'e çıktığını anımsatanCHP Manisa milletvekili, eczacı Özgür Özel özetle şunları kaydetti:
 
"Katkı ve katılım payı, orta ve uzun vadede halk sağlığı ve devlet için de tehlikeli. İnsanların, katılım payı ödememek için doktora gitmeden ilaç alabiliyorlar. Birçok hastalık erken evrede tespit edilecekken, iş işten geçtikten sonra farkediliyor, sonra daha fazla hasta olarak devletin karşısına çıkıyor. İktidar çaktırmadan, adeta katılım payını yankeseci gibi alıyor. Bir ülkenin, hükümetinin samimiyeti, sağlık politikalarını ve sosyal güvenlik uygulamalarını nasıl yaptığı ile belli olur. AKP, sosyal devlet anlayışına zıt işler yapmaktadır."
 
İşte ödeme listesi
 
- İlaç (%10-20)
- Muayene (5-12)
- Reçete (3 TL)
- Eşdeğer ilaç (en ucuz+%10)
- Kutu başına ek 1 TL
- Özel hastane (%90'a kadar)
- Tetkik
- Erken muayene
- Öncelikli tetkik
- İstisnai hizmet
- Telefonla randevu (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com