AKP'den yargıya büyük darbe

AKP'den yargıya büyük darbe
Adalet Bakanı HSYK’yı ele geçirdikten sonra ikinci önemli hamleyi yaptı.

HSYK’nın yapısında yapılmak istenen değişiklik çok konuşulmuştu. Dün HSYK’ya başkanlık yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 3 savcı için inceleme izni verdi. Bu üç ismin yolsuzluk operasyonunda büyük rol oynayan Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Celal Kara olduğu bildirildi.

Bozdağ, "Bir hukuk devletinde 10 yıl gibi süren yargılama yapıp 'senin suçun, cezan şudur' diye davaları sonuçlandırılamıyorsak burada sıkıntı var demektir" diye konuştu.
 
Bozdağ, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bakanlık olarak bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
"Pek çok kanunda yer alan, dinlemeler dahil pek çok konuda, TMK 10 dahil pek çok konuda yapılan eleştirileri dikkate alan, bu çerçevede önemli değişiklikler içeren paket üzerinde çalışıyoruz. Bu paket bittiğinde, pek çok siyasi parti tarafından eleştirilse bile, olumlu karşılanacak yönlerinin eleştiriden daha fazla olacağını düşünüyorum. Ama çalışmamız devam ediyor, önemli mesafe aldık. İnşallah en kısa zamanda bitirirsek açıklayacağız.
 
Bunun içinde bir takım müeyyideler geliyor. Bunun birini paylaşayım; dinlemelerle ilgili, soruşturma sırasında dosya içinden bir sürü evrak çıkıyor. Orada şüpheli veya sanık olmayan kişilerle ilgili....Bunlar, pek çok başkaca mağduriyetlere ve haksızlıklara neden oluyor. Bunları yapanlarla ilgili önemli müeyyideler getiriliyor. Kişinin güvenliğini yargıya karşı en üst düzeyde koruyan ve bunu ihlal edenler karşısında caydırıcı müeyyideler getiren düzenlemeler bunun içinde yer alacaktır." (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com