AKP'den yeni bir masallar kitabı

AKP'den yeni bir masallar kitabı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "AKP, 2013-15 yıllarını kapsayan, yeni bir orta vadeli masallar kitabını vatandaşın önüne koymuştur" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "AKP, 2013-15 yıllarını kapsayan, yeni bir orta vadeli masallar kitabını vatandaşın önüne koymuştur" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada 7. Orta Vadeli Programı (OVP) değerlendirerek, "Kışa girerken insafsız zamlar ve vergi artışlarıyla vatandaşın üzerindeki yorganı kapan hükümet, getirdiği Orta Vadeli Program ile bu ülkeyi bir adım ileriye götüremez" dedi.

AKP'nin 2013-15 yıllarını kapsayan, "yeni bir orta vadeli masallar kitabını vatandaşın önüne koyduğunu" savunan Öztrak, şöyle devam etti:

"AKP vatandaşa gelecek üç yılda Türkiye'nin sahip olduğu potansiyelin çok altında bir gelir artışını taahhüt etmektedir. Gelecek üç yılda vatandaşın gelirinin ortalama yüzde 4,7 artacağı sözünü veren AKP, vatandaşlarımızın bu sınırlı gelir artışına da inanmasını istemektedir. Oysa aynı AKP iktidarı, 2012'de vatandaşa söz verdiği gelir artışının yüzde 20 gerisine düşmüş, hayatı ise söz verdiğinden yüzde 42 daha pahalı hale getirerek vatandaşımızı iki koldan ezmiştir."

"Vatandaşın gelirini artıramayan ancak zamlarla ezen AKP, önümüzdeki dönemde de ezberini bozmayacağını, sıcak parayla çarkları döndüreceğini söz vermektedir. Türkiye'nin bu ekonomi anlayışıyla küresel yarışta bir adım ilerlemesi mümkün değildir" ifadesini kullanan Öztrak, şöyle devam etti:

"AKP, 2015'e kadar öngördüğü büyüme ile Türkiye'yi dünya ekonomileri sıralamasında 17. sırada kalmaya mahkûm etmiştir. Yine gelecek üç yılda dünya üzerinde en yüksek işsizliğe sahip ülkeler sıralamasında, AKP'nin söz verdiği işsizlik oranıyla, ülkemiz iki kademe daha kötüleşerek 35'inciliğe çıkacaktır. Ancak AKP bununla da yetinmemektedir. OVP' de öngörülen politikalarla AKP, Türkiye'yi dünyanın en yüksek cari (döviz) açığına sahip ülkeler sıralamasında 7'incilikten 2015'de 6'ıncılığa çıkaracaktır.

OVP'deki politikalar ülkemizi en büyük ekonomiler sıralamasında ilk 10'a sokmayacak ancak en fazla döviz açığı veren ülkeler sıralamasında ilk 10'dan da çıkarmayacaktır.

Yani mevcut OVP önümüzdeki üç yılda küresel yarışta Türkiye'yi tüm önemli göstergeler itibariyle ileriye değil, geriye götürmektedir. AKP mevcut ezberiyle vatandaşımızın sorunlarına çözüm üretememekte, vatandaş borç yükü altında ezilmektedir. Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi arasına girecekse işe AKP iktidarını değiştirmekle başlamalıdır."(EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com