AKP'den Yolsuzluğa Adı Karışan Bakanları Aklama Taktiği...

AKP'den Yolsuzluğa Adı Karışan Bakanları Aklama Taktiği...
AKP, Meclis'teki soruşturma önergesinin kapsamını genişleterek, eski bakanların sayılan tüm suçlardan "aklanmasını" hedefliyor. Çünkü soruşturma komisyonu kararı, mahkeme kararı yerine geçecek. Aynı suçlamalarla tekrar yargılama işlemi yapılamayacak.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

AKP, Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında haklarında fezleke hazırlanan ve Meclis'te soruşturma komisyonu kurulması gündeme gelen eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında önce  sadece "görevi kötüye kullanma ve nüfuz ticareti yapma" suçlamalarının incelenmesi için önerge vermişti. 

Aynı gün bakanlar hakkında 4 ayrı önerge veren CHP ise eski bakanlar hakkında rüşvet, evrakta sahtecilik ve suçluyu kayırma dahil, 7 ayrı suçlamaya yer vermişti. 

"SUÇLUYU KAYIRMA", YİNE CHP'DE VAR, AKP'DE YOK,

İlk önergesini geri çeken Adalet ve Kalkınma Partisi, yeni bir önerge verdi. Suçlamaların kapsamını artırdı. Rüşvet ve sahte belge düzenleme suçlarını da önergeye koyan AKP'nin yine tek komisyon istemesi ve önergede "suçluyu kayırma" iddiasına yer vermemesi ise dikkat çekti. 

GÜLER'E  4 AYRI SUÇ,  AMA YİNE SUÇLUYU KAYIRMA YOK

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler için; AKP'nin önergesinde  "sahte belge düzenlemek, soruşturmanın gizliliğini ihlal, nüfuz suistimali, birden çok kez rüşvet almak " suçlamalarına yer verildi. 

CHP'nin önergesinde bu iddialara ek olarak, "suçluyu kayırma" da yer alıyor. 

BAĞIŞ İÇİN ORTAK İDDİA "RÜŞVET"

Eski AB Bakanı Egemen Bağış için; CHP'nin önergesinde "birden çok kez rüşvet almak, görevini kötüye kullanmak" iddiaları bulunuyordu.  

Akp'nin yeni verdiği önergede, "rüşvet almak, nufüz ticareti" suçlamalarına yer verildi. 

ÇAĞLAYAN İÇİN CHP VE AKP'NİN YER VERDİĞİ SUÇLAMALAR AYNI

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan için; hem CHP hem de AKP'nin verdiği soruşturma önergelerinde aynı suçlamalar sayıldı. "Kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet, resmi belgede sahtecilik, birden çok kez rüşvet almak".

AKP ÖNERGESİNDE BAYRAKTAR'A "RÜŞVET" SUÇLAMASI YOK!

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar için;  CHP'nin önergesinde "birden çok kez rüşvet almak, imar mevzuatına aykırı davranarak görevini kötüye kullanmak" suçları sayılıyordu. 
 
AKP'nin verdiği yeni önergede ise sadece nüfuz ticareti ve görevini kötüye kullanma iddialarına yer verildi. Rüşvet suçlaması yer almadı. 

Bu arada rüşvet suçlamalarını yazarken AKP'nin sadece "rüşvet", CHP'nin "birden çok kez rüşvet" ifadesini kullanması da gözden kaçmadı. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com