AKP'li Akdoğan:Öcalan'la görüşülüyor

AKP'li Akdoğan:Öcalan'la görüşülüyor
Başbakan’ın, İmralı’yla yapıldığını söylediği görüşmelerin içeriğini danışmanı Akdoğan açıkladı.
Başbakan'ın başdanışmanı Akdoğan, PKK'nın eylemsizlik kararı söylemini her kış tekrarladığına dikkat çekti, 'İmralı'yla görüşmeler devam edecek' dedi.
 
Başbakan’ın, İmralı’yla yapıldığını söylediği görüşmelerin içeriğini danışmanı Akdoğan açıkladı: Silah bıraktırmayı müzakere ediyoruz.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı olan AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, İmralı’yla, PKK’ya silah bıraktırmak amacıyla yapılan görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
 
Başbakan Erdoğan’ın önceki gün TRT ’de, “PKK’nın İmralı’daki lideri Abdullah Öcalan ile MİT gibi kurumlar aracılığıyla yapılan görüşmelerin sürdüğü” şeklindeki açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Yalçın Akdoğan, bu görüşmelerin temel hedefinin örgüte silah bıraktırmak olduğunu vurguladı.
 
Öcalan’ın çağrısı üzerine açlık grevlerinin sona erdirilmesinden sonra örgütün eylemsizlik kararı alması için de benzer bir çağrı yapılabileceği yönünde değerlendirmeler yapıldığını anımsatan Akdoğan, PKK’nın her kış mevsiminde benzer bir yaklaşım içerisine girdiğini söyledi.
 
Eylemsizlik kararı yetmez
 
Akdoğan, “Dolayısıyla ‘Öcalan çağrı yapsın eylemsizlik kararı alınsın’ gibi beklentiler içinde değiliz. Bu taktiksel bir adımdan başka anlam ifade etmez. Silah bıraktırılacaksa bir anlam ifade edebilir” diye konuştu.
 
PKK dahil çeşitli kesimler tarafından süreci baltalama girişimleri olabileceğini söyleyen Yalçın Akdoğan, şöyle konuştu:
 
“Hükümetimiz başından beri sorunun çözümüne yönelik güçlü bir irade ortaya koydu ve bu iradesini güçlü şekilde sürdürüyor. Biz tek başımıza kalsak bile, muhalefet destek vermese bile, çeşitli kesimler bu süreci baltalamaya kalkışsa bile biz bu süreci devam ettirmek konusunda kararlıyız. Görüşmeler, çabalar bu kapsamda sürdürüyor.”  (EAK)
 
Kaynak: Taraf
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com