AKP’li Bakan Balyoz’u çürüttü

AKP’li Bakan Balyoz’u çürüttü
Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa'nın 16 yıl hapis cezası aldığı davada mahkemenin dikkate almadığı belgeyi Bakan doğruladı...
Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa, Balyoz davasında 16 yıl hapis cezası alanlardan biriydi.
 
İddianameye göre Eryaşa darbe sonrası tutukluların götürüleceği İmralı Adası’nda 5-7 Kasım 2002 tarihinde komutanı olduğu TCG Kılıç gemisi ile ön keşif yapmıştı. Eryaşa, kendisine atfedilen bu suçlama sonrası kaleme aldığı bir mektupta “O günlerde geminin Çanakkale’de olduğu Deniz Kuvvetleri’nce resmi yazıyla mahkemeye bildirildi, ancak itibar edilmedi” diye yazdı.
Balyoz ve Askeri Casusluk davalarının hükümlü sanığı Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa, “Mahkeme Türkiye Cumhuriyeti devletinin mühürlü belgeleri yerine, kimin tarafından yazıldığı belli olmayan 1 sayfa imzasız dijital veriye itibar ederek 16 yıl hapis cezası verdi” dedi.
 
Ancak bu savunma bile mahkemeyi ikna etmedi ve Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa, Balyoz davası kapsamında 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
MİLLİ SAVUNMA BAKANI YILMAZ: “GEMİ ÇANAKKALE’DEYDİ
 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in soru önergesi üzerine, Eryaşa’nın savunmasını doğruladı ve mahkemenin iddiasını resmi olarak çürüttü. Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Gemisi Kılıç Komutanlığı’nın (P-330) “Şehit Motor Er Efrahim Volkan Taktik Eğitimi 06/02” kapsamında 05-07 Kasım 2002 tarihleri arasında Çanakkale Nara’da liman ziyaretinde bulunduğu tespit edilmiştir” dedi.
 
SAVUNMADA NELER SÖYLEMİŞTİ
 
Koray Eryaşa mektubunda şunları yazmıştı:
 
“14 Ocak 2011 tarihli bilirkişi raporuna göre komutanı olduğum TCG Kılıç gemisinin 5-7 Kasım 2002 tarihinde İmralı’ya gitmediği jurnal kayıtlarının incelemesiyle sabittir. Bilirkişi raporunda böyle bir görev icra etmediğim hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirtilmiştir. Meteoroloji Müdürlüğü’nden o tarihlerle ilgili aldığımız hava durum raporları da 5-6-7 Mart 2002 tarihlerinde Marmara ve İmralı çevresinde poyraz fırtınasının hâkim olduğunu yazmaktadır. Yani 5-7 Mart 2002 tarihlerinde İmralı -Mudanya çevresine keşif seyri yapmak doğa şartları açısından da olası değildir.
 
KOMUTANLIK: GEMİ ÇANAKKALE’DYDİ
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi yazısı da TCG Kılıç’ın belirtilen tarihlerde Çanakkale’de olduğunu teyid etmektedir. Mahkeme gerekçeli kararında hem benim savunmalarıma hem de Türkiye Cumhuriyeti devletinin kendisine ait gemisinin o tarihlerde orada olmadığını söyleyen belgelere itibar etmemiştir. Özel yetkili mahkeme Türkiye Cumhuriyeti devletinin mührünü taşıyan belgelere itibar etmeyerek, adli bilişim uzmanı olarak atanmış uzman kişilerin raporlarıyla sahteliğini belgelediği 1 sayfalık imzasız dijital veriye itibar ederek 16 yıl hapis cezası vermiştir.” (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com