AKP'li Bakan Erdoğan'ı çok kızdıracak!

AKP'li Bakan Erdoğan'ı çok kızdıracak!
Taksim'de olanlar demokratik olgunluktur
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve dalga dalga Türkiye'nin dört bir yanına yayılan protestolarla ilgili konuştu.
 
Hükümetin gösterilere karşı ılımlı kanadında yer alan Çelik, gösterilerin Türkiye'nin yükselen demokrasi değerinin bir göstergesi olduğunu söyledi ve ekledi:
 
“Gençlerin Kendilerini Meydanlarda İfade Etmesi, Demokrasinin Olgunluğudur”
 
Habertürk 'te canlı yayına katılan Bakan Çelik.
 
MAKUL BİR BOYUTU VAR
 
Tek boyutlu bir mesele değil, çok boyutlu bir mesele. Fakat şimdi kadar gördüğüm, genelde bir boyutu önceleyerek onun prizmasından diğer boyutunu okumak şeklinde…
Ben ta başta da söyledim, İşin içerisinde bir gençlik, bir orta sınıf hareketi olarak demokratik, meşru talepleri gündeme getirme şeklide son derece anlaşılır, makul boyutu olan ve boyut aslında esas itibarıyla ana gövdeyi oluşturma bakımından güçlü bir boyut. Fakat zaman içerisinde birtakım aşamalardan geçerek, ki bu aşamaların içerisinde orantısız güç kullanımının yarattığı bir tepki, buna karşı duyulan tepki, arkasından birtakım siyasi istismar gruplarının ya da birtakım suç örgütlerinin olayı başka türlü boyutlandırma çabaları vesaire derken diğer bir boyut da eklenmiş oldu buna.
 
SON 10 YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ
 
Doğrusu ben şöyle bakıyorum:
 
Türkiye 10 yıl içerisinde demokrasinin standartlarını yükseltti, orta sınıfın güçlenmesi bakımından ekonomik olarak çok ciddi bir performans gösterdi. Dolayısıyla, bugün kültürel değerlere daha çok sahip çıkma bilinci, doğal çevreye daha çok sahip çıkma bilinci gibi...
 
ZENGİNLİK OLARAK DEĞERLENDİRMELİ
 
Bu hassasiyetle ortaya çıkanlar aslında yeni Türkiye’nin siyasi talepleriyle, yeni Türkiye’nin toplumsal talepleriyle ortaya çıkıyorlar. Fakat buna provokasyon, yakma, yıkma boyutu kazandırmaya çalışanlar da eski Türkiye’nin reflekslerini üretiyorlar. Dolayısıyla, bu tek boyutlu bir meseledeyken, aynı anda hem orada yeni Türkiye var, demokratik, sivil ve meşru talepleri dillendiren genç insanlar, orta sınıftan insanlar, aileler şeklinde, somut olarak şu proje, bu projesinden de öte bir duyarlılık sergiliyorlar. Bunun içerisinde birden çok şey olabilir; siyasetin diliyle ilgili talepleri var, hayat tarzı kaygılarını yüksek bir biçimde ortaya koyuyorlar. Bunların içeriği ayrı bir tartışma, konuşuruz yine onları.
 
İşte kendi kimlikleriyle ilgili hissettikleri sıkıntılar, kaygılar var. Bu tamam, bunu tespit etmek gerekir, bunu anlamak gerekir, bununla empati kurmak gerekir. Zaten bu yeni gençlik hareketleri, yeni orta sınıf talepleriyle ilgili dünyada da çok ciddi çalışmalar var. Türkiye de nihayetinde böyle bir durumla karşı karşıya. Bu durumu Türkiye’yi zenginleştirecek, Türkiye’nin demokrasisini, siyasal hayatını zenginleştirecek bir biçimde değerlendirmek gerekir.
 
TÜRKİYE'NİN KÖHNELEŞMİŞ YAPILARI
 
Ama bunun içerisine bir tür şiddet boyutu, provokasyon, yakma-yıkma boyutu eklemeye çalışanlar, hele de meşru Başbakanı ve meşru Hükümeti bir tür hedefe koyma şeklinde refleks üretmeye çalışanlarsa eski Türkiye’nin köhnemiş yapıları. Eski Türkiye’nin köhnemiş yapıları, yeni Türkiye’nin dinamikleri üzerinden kendisini üretmeye çalışıyor. Tabi o meydana gelip meydanlarda buluşup da bu sivil, demokratik taleplerini dile getirenler esasında buna ciddi bir set çektiler, o sebeple orada eski Türkiye’yi temsil eden CHP yer bulamadı, diğer gruplar yer bulamadı.
 
DEĞERLENDİRME ŞART
 
Şimdi dolayısıyla, bunu ayrıştırarak algılamak gerekir, her birini doğru yerde konumlandırmak gerekir. Birinin zaviyesinden bakıp, birinin prizmasından bakıp diğer boyutuna karşı indirgemeci bir yaklaşım üretmemek gerekir. Türkiye’de hala bu eski Türkiye zihniyeti, resmi kurumları işgal etme, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı bir işgal hareketi üretme, Başbakanlığa karşı, Başbakanlık makamına karşı işgal hareketi üretme şeklindeki gayrimeşru refleksin hala ne kadar hırslı ve ne kadar büyük bir şeyle fırsat kollayarak bu zihniyeti yeniden diriltmek üzere ne kadar dinamik bir biçimde meydanda olduğu da gözüküyor; tabi bunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com