AKP'li bakana 'otel' hapsi!

AKP'li bakana 'otel' hapsi!
Başbakan yardımcısı Beşir Atalay'a 3 yıl hapis...
CHP, Van’daki Bayram otelde ölen vatandaşlar nedeniyle Başbakan yardımcısı Beşir Atalay’ın hapis istemiyle yargılanmasını istedi.
 
CHP’li 64 milletvekili, Başbakan yardımcısı Beşir Atalay’ın Yüce Divan’a sevkedilerek, 3 yıl hapis istemiyle yargılanmasını istedi. Atalay hakındaki Meclis Soruşturması önergesi, TBMM Genel Kurulunda bugün ele alınacak.
 
Gazeteport’un haberine göre; önergede Atalay ve Başbakanlık Afet Acil Durum Merkezi, Van’daki ilk depremde hasar gören Bayram otelde önlem almayıp, 2. depremde yıkılarak, ölümlere neden olmakla suçlanıyor. CHP Afyonkarahisar milletvekil Ahmet Topbaş ve arkadaşlarının önergesinde şöyle denildi;
 
‘’23 Ekim 2011 tarihinde Van’da 7,1 şiddetinde deprem meydana gelmiş, pek çok insan hayatını kaybetmiştir.09 Kasım 2011 günü ise 5,7 şiddetinde yeni bir deprem oluşmuş ve Bayram Otel de dahil, 18 bina çökmüş, 39 kişi ölmüştür. İkinci deprem öncesi, Çin Haber Ajansı ile Anadolu Ajansı, oteldeki çatlakları görüntüleyerek kamuoyuna duyurmuştur. İki deprem arasındaki 16 günlük sürede hasarlı olan Bayram Otele girişi engellemeyen Başbakanlık Afet Acil Durum Merkezi kusurludur. Bu birimin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a bağlı olması nedeniyle Atalay da, Türk Ceza Kanunu’nun 257'nci maddesi gereği yargılanmalıdır’’
 
TCK’nın 257’inci maddesinde, ‘’Görevinin gereklerine aykırı hareket eden, ihmal ya da gecikme gösteren ve kişilerin mağduriyetine veya zarara neden olan kamu görevlisi, 1-3 yıl arasında hapis ile cezalandırılır’’ deniliyor.
 
YILDIZ’A DA GENSORU
 
Öte yandan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin’deki bakır madeni ihalesinde “Görevi kötüye kullanma” ve “İhaleye fesat karıştırma” suçu işlendiğini iddia ederek, Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında gensoru önergesi vereceklerini açıkladı.
 
Bayraktutan, Artvin kent merkezinin üstündeki Cerrahtepe’yi de içine alan bölgede, bakır çıkarılarak şehrin yok edilmek istendiğini öne sürdü. Bayraktutan, Bakan Yıldız’ın ihaleyi kazanan firmayı açıkladığını, ancak daha sonra ihlaleyi bu firmanın değil, Eti Bakır’ın kazandığının ortaya çıktığını söyledi. (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com