AKP'li Bakanların aldıkları rüşvetler dudak uçuklattı!

AKP'li Bakanların aldıkları rüşvetler dudak uçuklattı!
17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonundan sonra AKP'li 4 Bakan'ın da ismi geçiyordu. AKP'li Bakanların rüşvet aldıkları iddia edilerek Bakanların fezlekeleri Adalet Bakanlığına ulaştı. Dosya'da AKP'li eski bakanların aldıkları rüşvet miktarları da yer
AKP'li eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, AB Bakanı Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın isimleri 17 Ararlık'ta başlayan Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunda isimleri geçiyor, Bakanların rüşvet aldıkları, ihalelere fesat karıştırdıkları iddia ediliyordu. Buyüzden AKP'li eski Bakanlar Zafer Çağlayan'ın, Muammer Güler'in, Erdoğan Bayraktar'ın çocukları gözaltına alınmış, Bayraktar'ın oğlu serbest kalırken  Zafer Çağlayan'ın, Muammer Güler'in oğullarının tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.
 
Savcılığın Baknalarla ilgili de hazırladoğı fezlekelerde  2 Ocak’ta Adalet Bakanlığı’na gönderildi.  Fezlekeler, 4 Ocak’ta Adalet Bakanlığı kayıtlarına girdi. Çağlayan, Güler ve Bağış’ın dosyası tek fezlekede, Bayraktar’ın dosyası ise ayrı bir fezlekede düzenlendi.
 
Aldıkları iddia edilen rüşvetler dudak uçuklattı:
 
Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: 28 kez toplam 52 milyon dolar rüşvet almak. Suç işlemek için örgüt kurmak, sahte belgelerle ihracat, Kaçakçılık Yasası’na muhalefet. Rıza Sarraf ile telefon konuşmasında “Cari açık düşüyor, 3 aylığına altın ihracatına yönelelim” dediği, Gana’dan 1 Ocak 2013 tarihinde uçakla “minarel sample (doğal taş)” bildirimi yapılarak Türkiye’ye 1.5 ton altın sokulmak istendiği, bunun 1280 kilogramının tespit edildiği, 250 kilogramının ne olduğunun bilinmediği, sahte belgelerle 5 bin tonluk gemiyle 150 bin tonluk ihracat yapılmasına onay verdiği ileri sürülüyor. Fezlekede, şüpheliler arasında geçen konuşmalarda 150 bin tonluk ihracatla ilgili, “Bu işi doğru dürüst yapın, bu kadar olur mu? 5 bin tonluk gemiyle 150 bin ton ihracat nasıl yapılır” ifadelerinin kullanıldığı kaydediliyor.
 
Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler: 10 kez toplam 10 milyon dolarlık rüşvet almak, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nüfuz suiistimali, suçluları kayırmak.
 
Eski AB Bakanı Egemen Bağış: 3 kez 1.5 milyon dolarlık rüşvet almak.
 
Adalet Bakanlığı'nın fezlekeleri incelemeye aldığı, Meclis'e göndermek yerine Savcılığı tekrar iade edileceği iddia ediliyor. Adalet Bakanlığı'nın fezlekeleri Meclis'e gönderilmesi durumunda milletvekillerinin bilgisine sunulacak. 55 milletvekilinin imzasıyla bakanlar hakkında soruşturma komisyonu kurulması için önerge verilebilecek. Anayasanın 100. maddesi gereğince, soruşturma komisyonunun kurulup kurulmayacağı TBMM Genel Kurulu’nda gizli oyla belirleniyor. Kurulacak komisyonun raporu ve ilgili bakanın Yüce Divan’a sevk kararı da yine gizli oyla karara bağlanıyor. (BCE)
 
Cumhuriyet Gazetesi
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com