AKP'li başkana rüşvetten 42 yıl istemi

AKP'li başkana rüşvetten 42 yıl istemi
Hakkında rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları bulunan AKP’li Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yardımcısı Alper Zahir’in de aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında ihaleye fesat ve irtikap suçlarından 42 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

AKP’li Çorum Belediye Başkanı Muzafer Külcü’nü  bir beton şirketinin gizli ortağı olduğu, kentteki kamuya ait beton işlerinin bu firmaya yaptırıldığı, mütaahhitlerden rüşvet istediği iddiaları üzerine savcılık soruşturma başlatmıştı.

Bestaş Yol Yapı İnş. şirketinin ortağı olan Halil İbrahim Çalış, belediyede kazandıkları bir ihale sonrası ilk önce Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir sonrasında ise Belediye Başkanı Külcü’nün kendisinden rüşvet istediğini, “Ne Çorum, ne de Türkiye genelinde bir daha ihale alamazsın” diye tehdit edildiğini açıklamış rüşvetin ses kaydını ve diğer belgeleri savcılığa teslim etmişti.

İddialar üzerine soruşturma başlatan  Çorum Başsavcılığı, bir bölümü bizzat firma sahibi tarafından, cep telefonu ile kaydedilen konuşmaların Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun “Hakim kararı olmasa da rüşvet suçuyla ilgili bir daha delil elde etme imkanı olmadığından ses kayıtları delil kabul edilmelidir” kararı doğrultusunda delil değerinin olduğunu kabul etti.

Savcılık 12 Haziran 2012 tarihli iddianamesinde, irtikap suçunu 3 ihalede 3 kez işlediği iddia edilen Külcü’nün bu suçlardan 15 yıldan 30 yıla, ihaleye fesat karıştırma suçundan da 5 yıldan 12 yıla kadar hapsini istedi.

Diğer sanıkların ise irtikap ve ihaleye fesat karıştırma suçlarından 5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. (SNK)

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com