AKP'li Başkan'dan rüşvet savunması

AKP'li Başkan'dan rüşvet savunması
CHP’nin şikâyetiyle açılan ‘rüşvet’ davasında AKP’li Belediye Başkanı savunma yaptı.

CHP’nin şikâyetiyle açılan ‘rüşvet’ davasında AKP’li Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar savunma yaptı: “İşadamı 30 bin lirayı teslim etti. Parayı zarar gören köylülere dağıtmak üzere muhtara verdik.” Eski AKP’li vekil de Gündoğar’a katıldı.

CHP milletvekilleri Atilla Kart, Rıza Yalçınkaya ve Süheyl Batum’un suç duyurusu üzerine geçen yıl haklarında ’rüşvet almak ve vermek’ten dava açılan Ordu’nun Aybastı İlçesi Belediye Başkanı Belediye Başkanı AKP’li İzzet Gündoğar, AKP Ordu eski Milletvekili Ayhan Yılmaz, özel şirket yöneticileri Cengiz Özcan, Şemsettin Özcan ve Hakan Alpay hakkında açılanan davanın ilk duruşması, dün Ünye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz 5 sanıktan Başkan Gündoğar, savunmasında alınan parayı bölgede yapılacak yol inşaatı nedeniyle mağdur olan köylülere dağıttıklarını söyledi. Duruşmayı CHP’li 5 milletvekili de takip etti.

Kart, Yalçınkaya ve geçen Nisan ayında Ankara Başsavcılığı’na Yılmaz ile Gündoğar’ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin rüşvet aldıklarını ileri sürerek şikayetçi oldu. Milletvekilleri, Aybastı İlçesi Perşembe Yaylası’na TOKİ tarafından yapılacak 254 konutun ihale süreci ile bağlantılı olarak özel bir şirketin yetkilisi Şemsettin Özcan’ın Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar ve 23’üncü dönem AK Parti Ordu Milletvekili Ayhan Yılmaz arasında gerçekleşen para alışverişine ilişkin görüntüleri içeren 35 dakikalık CD’yi de kanıt olarak verdi.

2 SANIK DURUŞMAYA KATILDI

Şikâyet dilekçeleri Ağır Ceza Mahkemesi bulunan Ordu’nun Ünye İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Soruşturma başlatan savcı, Yılmaz, Gündoğar hakkında ’rüşvet almak’tan, özel şirket yöneticileri Cengiz Özcan, Şemsettin Özcan ve Hakan Alpay hakkında ise ’rüşvet vermek’ten 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Dün yapılan duruşmada Başkan Gündoğar, savunmasında alınan parayı bölgede yapılacak yol inşaatı nedeniyle mağdur olan köylülere dağıttıklarını söyleyerek, “İşadamı Hakan Alpay 30 bin TL’yi Ayhan Yılmaz’a verilmek üzere bana teslim etti. Oturduğumuz sırada Ayhan Yılmaz geldi. İşadamı ayrıldıktan sonra parayı köylülere göndermeden önce miktarını anlamak için Ayhan Yılmaz’la birlikte içinde bulunduğu paketten çıkararak saydık.

Ardından parayı zarar gören köylülere dağıtılmak üzere köy muhtarı Kadir Ovalı’ya tutanak karşılığında teslim ettik” dedi.

Eski milletvekili Yılmaz da Gündoğar’ın ifadesine katılarak suçlamaları kabul etmedi. Köylülere kendilerini mağdur etmeyecekleri konusunda söz verdiğini ileri süren Yılmaz, suç işlemediklerini söyledi.

Ünye Ağır Ceza Mahkemesi, Yılmaz ile Gündoğar arasındaki telefon konuşmalarının tespitini isteyerek duruşmayı 12 Haziran 2012 tarihine erteledi. Mahkeme heyeti, CHP milletvekilleri Batum ve Kart’ın müdahillik taleplerini ise reddetti.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com