AKP’li belediyede büyük rant

AKP’li belediyede büyük rant
Hazineye iade edilmesi gereken arazileri üçüncü şahıslara sattığı iddia edilen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve eski başkan ile 55 belediye yöneticisi hakkında kamu davası açıldı.

Beykoz Belediyesi’nin CHP’li 4 meclis üyesi, Belediye idari yöneticilerinin Beykoz’daki hazine arazileri hakkında bir kısım yolsuzluklar yaptığı gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
 
Sözcü gazetesinden Hande Zeyrek’in haberine göre, Meclis Üyeleri’nin iddiasına göre, Beykoz’da Hazine’ye ait bazı ada ve parseller imar affı ile üzerinde yaşayan hak sahiplerine verilmek üzere Beykoz Belediyesi adına tescil edilmişti. Ancak ilçenin tamamı Kültür ve Tabiat Koruma Kurulu tarafından 1995’te sit alanı ilan edildi.
 
2B ARAZİLERİ HAZİNE’YE İADE EDİLMEDİ
 
Bu nedenle ilçede imar affı yasası uygulanamayacağı için, hak sahiplerine verilmek üzere Beykoz Belediyesi’ne devredilen arazilerin Hazine’ye iade edilmesi gerekiyordu. Ancak belediye bu arazileri iade etmeyip amaç dışında ihaleler ile üçüncü kişilere satışa çıkardı.
 
 Bu şekilde hazineye ait 2B kapsamındaki araziler ile tapu tahsisle araziler usulsüz şekilde belediye mülkiyetine geçirildi. Üstelik üzerinde yaşayan hak sahiplerine ödenen paralarda da usulsüzlükler yapıldı. Toplam 393 taşınmazın satış kararı alındı.
 
BAŞKAN’IN ODASINDA KAYITDIŞI PARA ALIŞVERİŞİ
 
Toplam 5 klasör ekli soruşturma dosyasında ve hazırlanan iddianamede Belediye Başkanı’nın odasında yaşanan kayıt dışı para alışverişi şöyle anlatıldı:
 
Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile Başkan Yardımcısı Yüksel Baki ve Emlak İstimlak Müdürü Ali Rıza Tekin’in 865 ada ve 1 parsel ile belediyece kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanan 811 ada ve 4 parsel üzerindeki gecekondularda yaşayanların açtıkları davalardan vazgeçmeleri ve gecekondularını boşaltmaları için protokol imzalayarak Belediye Başkanı’nın odasında ve belediye bütçesi dışında kaynağı belli olmayan ve elden ayrı ayrı kişilere toğlum 915 bin TL ödeme yaparak gerçek değerlerinin altında satıldığı anlaşıldığından taşınmazlar konusunda belediye başkanlığı nüfuzu kullanılarak aracılık yaptıkları belirlendi.”
 
3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
 
Cumhuriyet Savcılığı, Beykoz Belediyesi bir önceki dönem Belediye Başkanı Muharrem Ergül, şu anki  Başkan Yücel Çelikbilek ve aralarında belediye başkanı yardımcıları, emlak-istimlak ve imar müdürlerinin de olduğu 57 kişi hakkında, 1 yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılmasını istedi.
 
Ayrıca eylemleri birden fazla işledikleri için dörtte bir ile üç oranında ceza artırımı talep edildi.
 
Beykoz Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşması ile 8 Şubat 2013’te görülecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com