AKP’li belediyelere seçim kıyağı!

AKP’li belediyelere seçim kıyağı!
Arınç, borçlu belediyelerden 2013 yılının ilk 4 ayında genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden kesinti yapılmayacağını duyurdu. Belediyelerin Hazine’ye 14 milyar 429 milyon lira borcu bulunuyor.
Yerel seçimlerin yaklaşması üzerine hükümet özellikle AKP’li belediyelerin işine yaracak düzenlemelere imza atmaya başladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, borçlu belediyelerin ödeneklerinden 2013 yılı içerisinde 4 ay boyunca kesinti yapılmayacağını duyurdu. Arınç açıklamasında şunları söyledi: “Aldığımız bir kararla bu dört ay içerisinde, yani 2013 yılının haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında kesinti yapılmayacağı karara bağlanmıştır. Kararnamedeki tarifiyle söylemek istiyorum: Belediyeler ve il özel idarelerinin borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan, kesintiler yapılıyordu. Bu kesintilerin 2013 yılının 4 ayında, yani haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yapılmaması, kesintisiz olarak belediyelere ve il özel idarelerine ödenmesi kararlaştırıldı. Kararnamesi zannediyorum birkaç gün içinde yayımlanmış olacak.”
 
BORÇ REKORTMENİ AKP’LİLER
 
Türkiye’deki tüm belediyelerin Hazine’ye 14 milyar 429 milyon lira borcu var. Borcun yarısından fazlası ise AKP’li Kocaeli ve Ankara’ya ait. Hazine’ye en fazla borcu olan belediye, 2 milyar 247 milyon lirası vadesi geçmiş olmak üzere toplam 5 milyar 497 milyon lira borcu ile AKP’li İbrahim Karaosmanoğlu’nun başında bulunduğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi. AKP’li Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediyesinin borçları 2 milyar 130 milyon lirası vadesi geçmiş olmak üzere toplam 2 milyar 276 milyon liraya karşılık geliyor. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesinin şirketleri EGO Genel Müdürlüğü 1 milyar 526 milyon, ASKİ ise 332 milyon liralık borçla listede yer alıyor.
Hazine’ye en az borcu olan belediye ise, 888 lira ile CHP’li Macit Özcan’ın başında bulunduğu Mersin Büyükşehir Belediyesi. Sıralamada AKP’li belediyeler borç rekortmeni olunca Arınç’ın açıkladığı 4 aylık borç ertelemesi ise CHP’li belediyeler tarafından “seçim yatırımı” olarak değerlendirildi. 
 
BELEDİYELERE YENİ FAİZ ŞOKU
 
Kamuoyunda 4. Yargı Paketi adıyla bilinen, “İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un yürürlüğe girmesi ile halkın lehine yapılan bir düzenleme belediyeler başta olmak üzere kamu kurumlarını sıkıntıya soktu. 
 
Kamulaştırma Kanunu’na, “Kamulaştırma bedelinin tespiti için açılan davanın 4 ay içinde sonuçlandırılamaması halinde tespit edilen bedele bu sürenin bitiminden itibaren kanuni faiz işletilir” maddesi eklendi. 
 
Yeni düzenlemeyle birlikte bugüne kadar mahkemenin tespit ettiği bedeli davanın açıldığı güne göre alan, ancak uzayan davalarda mağdur olanlar, artık davanın uzamasıyla birlikte yıllık yüzde 9 yasal faiz üzerinden haklarını alabilecek. Ancak, bu durum genellikle 6 ay-1 yıl süren, çok hisseli davalarda yıllara devredebilen davaların çokluğu nedeniyle başta belediyeler olmak üzere kamu kurumlarını faiz ödeme sıkıntısına sokacak. (BCK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com