AKP'li vekilden gündemi sarsacak açıklamalar

AKP'li vekilden gündemi sarsacak açıklamalar
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün kürtaj konusunda bomba açıklamalar yaptı.

Üstün tartışmaları alevlendirecek açıklamalarda bulundu. AKP'li vekil "Tecavüz edilen kadın da doğurmalı. Bosna'da pek çok kadın doğurdu. Özürlü olacak diye bebeği öldürmek de cinayettir" dedi.

Akşam gazetesine röportaj veren Üstün "Bosna'da tecavüze uğrayan kadınlar doğuruyor. Anne karnında o bebekler öldürülseydi, tecavüzcülerin yaptığından çok daha büyük bir dram, suç ortaya çıkacaktı' değerlendirmesini yaptı.

Down sendromlu doğacak diye bebeklerin aldırılmasına da karşı çıkan AKP'li vekil kürtaja sadece modern tıp açısından bakılamayacağını, meselenin insan hakları, hukuki ve felsefi boyutu da olduğunu idda etti.

İslamiyet'te kürtaja izin var

Newsweek'in 'Dünyayı sarsan 150 kadın' listesinde yer alan Doç. Pınar İlkkaracan, Başbakan Erdoğan'ın kürtaj ve sezaryenle ilgili sözlerinin İslamiyet'le bağdaşmadığını söyledi. İlkkaracan, 'Türkiye'de yaygın olan Hanefi mezhebi 120 güne kadar kürtaja izin verirken Maliki mezhebi ise '40 gün' der. Çok açık, İslam'da kürtaja izin vardır' diyor. 

Dünyada "güvenli" kürtaja onay

Dünyadaki uygulamalarda hamileliğin kürtajla sonlandırılmasında kişinin rızası en önemli unsur.

Tecavüz, bebeğin özürlü olması, anne adayının hayati tehlikesi, ekonomik durumun kötülüğü gibi durumlarda kürtaja izin var. Kürtajın tam teşekküllü hastanede uzmanlar eşliğinde yapılması ise şart. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com