AKP'li vekile gizli TOMA kıyağı!

AKP'li vekile gizli TOMA kıyağı!
TOMA ihaleleri AKP'li eski vekile verildi!
10 milyon liralık ihale sistemde yer almıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOMA’lar için 16 Mayıs’ta düzenlenen yaklaşık 10 milyon lira bedelli ihalenin gizlilik kapsamında olduğunu ve ihaleyi alan eski AKP Milletvekili İsmail Katmerci’nin sistemde görünmediğini açıkladı.
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, eski AKP İzmir Milletvekili İsmail Katmerci’nin şirketine ihale edilen yeni TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) alımının ‘gizli ihale’ kapsamında yapıldığını açıkladı. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Şimşek’in, dört yıl aynı sıralarda görev yaptığı Katmerci’nin adını ‘sistemde görünmüyor’ diyerek gizli tutmasına tepki gösterdi.
 
Yeniçeri, Gezi Parkı eylemlerinin ardından gündeme gelen TOMA ihalesiyle ilgili soru işaretlerini Meclis gündemine taşıdı. 9 milyon 960 bin liralık ihalenin hangi usulle verildiğini, başka hangi teklifler alındığını soran Yeniçeri, eski AK Parti milletvekilinin şirketi Katmerciler Araçüstü Ekipman AŞ’nin 2002-2013 arasında İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı tüm işlerin açıklanmasını istedi.
 
KİK KAPSAMINDA DEĞİL
 
Şimşek ise gönderdiği yanıtta, TOMA ve zırhlı müdahale aracı (Akrep) alımının, “Savunma, güvenlik veya istihbarat alanları ile ilişkili ve gizlilik içinde yürütülmesi gerektiğine karar verilen alımlar” olduğundan, Kamu İhale Kanunu’na (KİK) tabi olmadığını bildirdi. Şimşek, Katmerciler Araçüstü Ekipman AŞ’NİN aldığı ihalede, gizlilik kararı nedeniyle diğer teklif bilgilerinin de Elektronik Kamu Alımları Platformlarında tutulmadığını bildirdi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci’yle ilgili soruyu karşılık da Şimşek, “Katmerciler AŞ’nin hissedar ve yönetim kurulu üyelerinin kimler olduğu ile anılan şirketin yönetim kurulu başkanının eski vazifelerinin ne olduğu hususlarında da sistemde bilgi bulunmamaktadır” dedi.

İngiliz ekolüne yakışmadı
 
İhale bilgilerindeki perdelemeye tepki gösteren MHP’li Yeniçeri şunları söyledi: “Mehmet Şimşek gibi İngiliz ekolüne sahip bir bakanın bu tür cevap vermesi bana ilginç geldi. Avrupa görgüsü olan bir siyasetçinin bunu yapması tuhaf. Dört yıl Meclis Genel Kurulu’nda yan yana oturduğu aynı partiden milletvekilini hatırlamıyor. ‘Sistemde ismi görünmüyor’ yazılı bir belgeye imza atabiliyor. Demek ki bir şeylerin duyulmasını istemiyorlar veya hesaplarına gelmiyor.”
 
Yıl sonuna kadar 30 adet üretecek
 
Gezi Parkı eylemleriyle gündeme gelen TOMA’lar Türkiye’de son bir kaç yıldır özellikle terörün var olduğu bölgelerde kullanılıyordu. Geçen yıl, Çevik Kuvvet bünyesinde 128 adet TOMA bulunuyordu. Mevcut TOMA’ların sayısını artırmak için Savunma Sanayii Müsteşarlığı harekete geçmişti. Daha önce Nurol Makina’nın da üretimini yaptığı TOMA’ların son ihalesini Katmerciler kazandı. Katmerciler, ilk etapta 30 adet TOMA ve zırhlı aracın geliştirmesini yapacak ve araçların teslimini yıl sonuna kadar gerçekleştirecek.
 


 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com