AKP'li vekiller Erdoğan'a kazan kaldırdı!

AKP'li vekiller Erdoğan'a kazan kaldırdı!
AKP'li vekiller Başbakan Erdoğan'ın dersaneleri kapatacağız demesine rağmen "dersaneler kapatılamaz" dediler.
Erdoğan-Cemaat arasında süren gerilim savaşa döndü. Cemaat AKP içerisinde kendisine yakın olan milletvekillerini Erdoğan'a kazan kaldırmaya zorladı.
 
AKP'nin hukukçu milletvekillerinden Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün ve Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş Erdoğan'ın dersanelerini kapatacağız açıklamalarına rağmen dersanelerin kapatılmasına hayır diyeceklerini belirttiler.
 
Zaman Gazetesi'ne konuşan AKP'li milletvekilleri Başbakan Erdoğan'ı kızdıracak açıklamalarda bulundular.
 
AKP'nin hukukçu milletvekillerinden Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün “ 'Dershane açamazsın kardeşim, ben bunu kapatıyorum’ gibi bir yaklaşım hem bizim misyonumuza uygun değil, hem de Anayasa’ya aykırı. Kaldı ki böyle bir düzenleme Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden döner” dedi.
 
 Akgün, dershane meselesine ‘anayasal insan hak ve hürriyetleri’ açısından baktığını vurgulayarak, bunun bir ‘teşebbüs hürriyeti’ olduğunu kaydetti. İnsanların yasalara uygun olmak kaydıyla istediği işyerini veya istediği dershaneyi açabileceğini söyledi. 
 
Akgün açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Yasak koymakla, kapatmakla bu işler çözülmez. Eğer sizin eğitim sisteminde boşluklar, yetersizlikler varsa; yarın insanlar dershane kapanınca özel öğretmen arayacak. Daha masraflı olacak. Bu iş insanların rızasına bırakılmalı, isteyen göndersin istemeyen göndermesin. Meclis’e böyle bir düzenleme gelirse ‘hayır’ oyu vereceğim. Bu sözümün arkasındayım. Böyle bir kanunun doğru olmadığını düşünüyorum. Ancak yarın herkesi ve bütün dershane kesimlerini tatmin edecek bir şey gelir, o ayrı bir şey. Ama şu haliyle, ‘kapatıyorum’ diyerek herhangi bir önlem alınmadan, geçiş sürecinde iyileştirici tedbirler olmadan böyle bir kanun gelirse hayır oyu vereceğim.” ifadelerini kullandı. 
 
Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise kendisinin İmam Hatip'ten dersaneler sayesinde TIP Fakiltesini kazandığını ve 2 kızının da lise döneminde dersaneye gittiği belirterek “İyi amaçla kurulmuş bu kurumlara karşı bir tarafgirliğimiz söz konusu değildir. Kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan dershaneler büyük fonksiyonlar icra etmişlerdir. Öğretimin yanında eğitim, ilmin yanında irfan, talimin yanında terbiye verilmesi konusunda çalışmaları olmuştur” ifadelerini kullandı. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com