AKPM Daimi Komitesi Bakü'de toplandı

AKPM Daimi Komitesi Baküde toplandı
AKPM Başkanı Brasseur, AKPM Başkan Yardımcısı Rene Rouquet'ye vize vermedikleri için Azerbaycan'ı eleştirdi

BAKÜ (AA) - Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur, "AKPM'nin, parlamenterlerin ayrıcalık ve dokunulmazlığı ile serbest dolaşım hakkının ihlali gerekçesiyle, 1 Haziran'dan itibaren iki yıl boyunca Azerbaycan'da toplantı yapmayacağını" söyledi.

AKPM Daimi Komitesi, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de toplandı.

Azerbaycan'ın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığı çerçevesinde düzenlenen toplantı, AKPM Başkanı Anne Brasseur başkanlığında, AKPM Genel Sekreteri Wojciech Sawicki, Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Esedov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve üye ülkelerden parlamenterlerin katılımıyla başladı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Brasseur, dönem başkanlığını üstlenen Azerbaycan'ı tebrik ederek, başkanlığın "zor bir döneme" denk geldiğini söyledi.

Ukrayna'da yaşanan olaylara değinen Brasseur, AKPM'ye üye ülkelerin toprak bütünlüğü konusunun çok önemli olduğunu vurguladı.

Toprak bütünlüğünün bozulmasının AKPM için ciddi tehlikelere yol açacağı uyarısını yapan Brasseur, Ermenistan-Azerbaycan çatışmasına da değinerek, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini, fakat sorunun barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduklarını ifade etti. 

Azerbaycan'da "serbest toplanma, ifade özgürlüğü, mahkemelerin bağımsızlığı konusunda bazı sorunların yaşandığına" işaret eden Brasseur, bu sorunların biran önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında AKPM Başkan Yardımcısı ve Fransız heyetinin başkanı Rene Rouquet'ye Azerbaycan'ın vize vermemesi konusuna da değinen Brausser, parlamenterlerin ayrıcalık ve dokunulmazlığının, serbest dolaşım hakkının ihlali gerekçesiyle, AKPM'nin 1 Haziran'dan itibaren önümüzdeki iki yıl boyunca Azerbaycan'da toplantı yapmayacağını bildirdi. 

 

- Esedov: "Sizi, ilkesel tutumumuzu anlayışla karşılamaya çağırıyorum"

 

AKPM Başkanının eleştirilerini yanıtlayan Meclis Başkanı Esedov ise Brasseur'un konuşmasına "hücumla" başladığını ifade etti.

Azerbaycan'ın ilk kez Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine başkanlık ettiğini belirten Esedov, başkanlık döneminde Azerbaycan'ın önceliğinin yolsuzlukla mücadele, çok kültürlülük, sosyal ve eğitim konuları olacağını belirtti.

AKPM Başkan Yardımcısı Rene Rouquet'ye vize verilmemesi konusundaki eleştirileri yanıtlayan Esedov, şöyle konuştu:

"Rouquet, Azerbaycan'ın izni olmaksızın Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'a gitmişti. Biz, toprak bütünlüğümüze saygı duymayan herkesi 'istenmeyen adam' ilan ediyoruz. Ermenistan, Yukarı Karabağ ve etrafındaki 7 ili işgal etti. Herkes Ermenistan'ı işgalci olarak kabul ediyor fakat hiçbir yaptırım uygulanmıyor. Sorunun çözümü için kurulan AGİT Minsk Grubu hiçbir ilerleme kaydetmedi. AKPM'nin iki yıl boyunca Azerbaycan'da toplantı yapmayacağını söylediniz. Fakat AKPM bizim toprak bütünlüğümüzü tanıyor. Bu nedenle bizim vize vermeme konusundaki kararımızı anlayışla karşılayacağınızı umuyorduk, maalesef böyle olmadı. Sizi, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü konusundaki ilkesel tutumunu anlayışla karşılamaya çağırıyorum."

Toplantıda, göçmen ve mülteciler için AIDS'le mücadele ve göçmen çocukların haklarının masaya yatırılacağı ve spor karşılaşmalarında manipülasyon konulu Avrupa Konseyi Sözleşmesi projesinin gözden geçirileceği kaydedildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com