AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemi içim tartışmalar sürüyor

AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemi içim tartışmalar sürüyor
AKP, 4+4+4 kademeli eğitim sistemiyle yaparak imam hatip liselerinin orta kısımlarının açılmasına olanak sağlamaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemeyle göre 9 yaşında ilkokuldan mezun olan öğrencilerin doğrudan din eğitimine geçmesinin önü açılıyor.

AKP, kesintili eğitimin kademelerini doğrudan “ilkokul-ortaokul-lise” olarak tanımlanmasına yönelik değişiklik yapacak. Buna göre imam hatip liselerinin orta kısmının tekrar açılması resmiyet kazanırken, düzenlemenin her okul türünden sonra diploma verilmesine neden olacağı belirtildi.

AKP, TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülen kesintili eğitim düzenlemesine getirmeye hazırlandığı yeni bir önergeyle imam hatip liselerinin orta kısmının açılmasını garanti altına alıyor. Önergeyle ilköğretim birinci ve ilköğretim ikinci kademe olarak tanımlanan temel ilköğretim resmen ikiye ayrılacak. 8 yıllık kesintisiz eğitim sistemi öncesinde uygulanan “üçlü okul yapılanmasına” geri dönülecek. Buna göre 4 yıldan oluşan ilköğretim birinci kademe “ilköğretim”, 4 yıldan oluşan ilköğretim ikinci kademe “ortaokul”, 4 yıldan oluşan ortaöğretim ise “lise” olarak tanımlanacak. Bu durum, imam hatip liselerinin orta kısımlarının açılmasına olanak tanıyacak. Buna göre yönlendirme eğitimi kapsamında ilköğretim ikinci kademede uygulanacak seçmeli Kuran ve din derslerinin yanı sıra doğrudan din eğitiminin yapılacağı ortaokullar açılacak.

9 YAŞINDA DİPLOMA

Düzenlemeye karşı çıkan CHP’li Nur Serter, okul tanımının yeniden getirilmesinin mantıklı bir gerekçesi olmadığını belirtti. Serter, “İlkokul tanımı ilk kademeye konuluyorsa ilkokulun sonunda diploma verecek. Çocuk 9 yaşında ilkokul diploması alacak” dedi. Serter, bu düzenlemenin hem okullaşma oranlarını düşüreceğini hem de kız çocuklarını okullardan dışlayacağını belirtti.

KOMİSYONDA TARTIŞMA

Komisyon Başkanı Nabi Avcı, milletvekillerinin konuşmalarını makul süreyle sınırlı tutmalarını isteyerek, “Böylece ayrıca bir işlem yapmak zorunda kalmam” dedi. CHP’li Dilek Akagün Yılmaz ise CHP’li vekillerin konuşmalarını uzun tutmalarının demokratik bir direnme olduğunu belirterek yaklaşık 2.5 saat konuştu. Komisyonda yaşanan gerginliğin ardından ara verildi.

‘SİZ HERHALDE CHP’LİSİNİZ’

Aranın ardından AKP’li Ünal Kacır, basın mensuplarının kendi aralarında yaptığı konuşmaya müdahale ederek nasıl haber yapılması gerektiği konusunda görüşlerini ifade etti. Kacır, gazetecilere, “Siz böyle yorum yapamazsınız, sizin işiniz objektif olmak. Siz herhalde CHP’lisiniz” dedi. Basın mensuplarının habere konu olan bir konu üzerinde yorum yapmalarının doğal olduğunu söylemesi üzerine Kacır, Böyle şey olmaz yahu. Bir de CHP’ye akıl verin olmadı” dedi.
(SRE)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com